Çocuk Gelişimi

Çocuklarda Arpacık Sorunu

Arpacık, çocuklarda sık rastlanan bir enfeksiyon türüdür. Tamamen merak ve öğrenme çağında olan küçük çocuklar sürekli olarak hareket halinde olup, elleriyle her yere dokunurlar. Daha sonra da ellerini yüzlerine, gözlerine sürerler. Bu durum arpacığın oluşmasına sebep olan mikropları göze taşır ve orada bir zemin oluşmasına yol açar. Bazı çocuklarda ise enfeksiyonun sebebi, göz kapaklarında oluşan ve gözü çevreleyen cilt hastalıklarıdır. Bu cilt hastalıkları, göz etrafında bulunan yağ bezelerinin tıkanmasına neden olur. Tıkanan yağ bezeleriyse, kolay enfeksiyon kapmak için göz etrafında zemin hazırlar ve genellikle zaman içerisinde arpacık oluşumu görülür.

Ağrılı bir enfeksiyon olan arpacıkta tedavi için ilk etapta doktora gitmeye gerek yoktur. Evde uygulanan basit yöntemlerle arpacığın tedavisi sağlanır. Arpacık için ilk yapılacak şey, evde sıcak su kompresi uygulamaktır. Günde minimum 4 defa olmak üzere, mümkün olduğu kadar fazla sayıda kompres yapmak, arpacığın geçmesini kolaylaştıracaktır. Arpacığın tamamen yok olması için yumuşayıp kendiliğinden boşalması gerekir. Bu yüzden sıcak su kompresleri birkaç gün süreyle uygulanmalıdır ki arpacık yumuşasın ve tamamen yok olabilsin.

Arpacıkta dikkat edilmesi gereken oldukça önemli bir nokta; arpacığı kesinlikle sıkmamak ve patlatmaya çalışmamaktır. Bu tarz müdahaleler, enfeksiyonun artarak göz etrafında yayılmasına sebep olur.

Yapılan kompreslerden sonra, birkaç gün içerisinde arpacıkta düzelme yoksa doktora başvurulmalıdır. Genellikle antibiyotikli pomatlar ya da damlalar yoluyla tedavi edilebilen arpacığın kimi zaman cerrahi müdahale yoluyla boşaltılması gerekebilir.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.