Çocuk Gelişimi

Çocuklarda Besin Alerjisi ve D Vitamini Eksikliği

Besin alerjisi, dünyada milyonlarca kişiyi etkileyen ciddi bir hastalık olmakla beraber, 13 çocuktan biri besin alerjisi yaşıyor. Çocuklarda D vitamini eksikliği besin alerjisini önemli ölçüde etkileyen faktörlerin başında geliyor.

Besin Alerjisi

Her 13 Çocuktan Biri Besin Alerjisi Yaşıyor

Çocuk Sağlığı Hastalıkları, Çocuk Alerji ve İmmunoloji Uzmanı Doç. Dr. Akgül Akpınarlı Antony, besin alerjisinin, bağışıklık sisteminin zararsız bir maddeyi tehlikeli algılaması ve buna aşırı tepki göstermesiyle ortaya çıktığını belirtiyor. Amerika’da 15 milyona yakın kişiyi etkileyen besin alerjisinin çocuklarda görülme oranı ise yüzde 8. Son dönemlerde, besin alerjisi vakalarının artması üzerine yapılan araştırmalarda, erkek çocuklarda besin alerjisinin kız çocuklara göre daha fazla görüldüğü belirlendi. Bunun yanı sıra, hastalığın iyileşme süreci de eskiye oranla daha uzun sürdüğü saptandı.

D Vitamini Eksikliği Besin Alerjisini Tetikliyor

D VitamileriBesin alerjisi hastalığına yakalananlar tüm besinlere karşı alerjik reaksiyon gösterebildiği gibi özellikle; süt, yumurta, buğday, fındık, balık ve deniz ürünlerine karşı daha ciddi bağışıklık tepkisi gösteriyor. Çocuklarda psikolojik sorunlara da yol açabilen besin alerjisi riskini, D vitamini eksikliği tetiklediğinden, çocukların D vitamini alımına dikkat edilmesi gerekiyor.

2 Yaşından Küçük Çocukların D Vitamini Seviyesine Dikkat

D Vitaminiİki yaşından küçük çocuklarda görülen D vitamini eksikliğinin besin alerjisini önemli oranda artırdığına dikkat çeken Çocuk Sağlığı Hastalıkları, Çocuk Alerji ve İmmunoloji Uzmanı Doç. Dr. Akgül Akpınarlı Antony, D vitamini eksikliğinin özellikle süt ve buğday gibi besinlere karşı gösterilen alerjik reaksiyonları tetiklediğini belirtiyor. Besin alerjisi olan çocuklarda D vitamini seviyesinin ölçülmesi gerektiği söyleyen Dr. Akpınarlı Antony, D vitamini eksikliğinin tedavi edilmesi durumunda, iyileşme hızının artacağını vurguluyor.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.