Çocuk Yemek Tarifleri

Çocuklarda Beslenme ve Zeka İlişkisi

Çocuk gelişimi; fiziksel, mental ve sosyal gelişimi kapsamakla birlikte, çocuklarda doğru beslenme bu gelişim süreci üzerinde ciddi bir rol oynuyor. Çocukların beslenme şekli ile zeka arasında bağlantı bulunuyor. 

Sağlıklı Beslenme

“6-24 Ay Bebeklerde Doğru Beslenme Çok Önemli”

İnsanların en nitelikli gelişimi, doğduktan sonra geçen 24 ay içerisinde gerçekleşiyor. Bu süreçti, bebeklerin vücut ağırlığı, yetişkinlerin 5’te birine dahi ulaşmazken, beyin gelişimleri yüzde 80 oranında gerçekleşmiş oluyor. Bu nedenle 2 yaşına kadar çocukların hem beslenmesi hem de çevresel faktörlerden zarar görmemesi büyük önem taşıyor. İlk 24 ay içerisinde ebeveynlerin çok dikkatli olmaları ve 6 aya kadar anne sütü, bu süreçten sonra ise ek besinler ile bebeğin gelişiminin desteklenmesi gerekiyor.

Yeterli ve Dengeli Beslenme ile Zeka Gelişimi İlişkisi

Bebeklerin ilk altı aydan sonra ek besinler tüketmesi büyük önem taşımaktadır. Ancak bebeğin ek besinleri yeterli ve dengeli bir şekilde alması önemli olduğu gibi, bu noktada aşırıya kaçmamak ve bebeği anne sütü ile desteklemek de büyük önem taşıyor. 6-24 ay arası çocukların beslenme tablosunda başta protein içerikli ürünler olmak üzere, tahıllar ve meyve sebzelerin yer alması gerekiyor.

Çocukların Günlük Alması Gereken Gıdalar

 • Süt ve süt ürünleri (Yoğurt, kefir, peynir)
 • Et, balık, yumurta, hindi ve diğer hayvansal gıdalar
 • Ekmek ve diğer tahıllar
 • Çok çeşitli sebze ve meyveler
 • Yağ

Zeka Gelişimini Etkileyen 5 Besin Grubu

 1. Kolin:

  Temel besin öğelerinden biri olan kolin, bebek ve çocuk gelişiminde önemli bir rol oynuyor. Kolin vitamini en çok yumurtada bulunmaktadır. Bununla birlikte süt ve kuruyemişler de yüksek oranda kolin vitamini içermektedir.

 2. Omega-3 Yağ Asitleri:

  Beyin yapısının büyük bölümünü oluşturan yağlar, beynin beslenmesi açısından büyük öneme sahiptir. En yararlı yağ grubu olan Omega-3 yağ asitleri balıkta bol miktarda bulunduğundan, çocuklara hafta iki kez balık yedirmek idealdir.

 3. İyot:

  İyot eksikliği, beyinde ciddi sorunlara yol açabildiği gibi, aşırı iyot kullanımı sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Bu nedenle çocukların ideal miktarda, iyotlu tuz almaları önemlidir.

 4. Çinko:

  Et, yumurta, karaciğer ve deniz ürünlerinde bol miktarda bulunan çinko, çocuklarda zeka gelişimini etkileyen besin öğeleri arasında yer alır.

 5. B Grubu Vitaminleri – B12 Vitamini:

  Hayvansal gıdalarda bol miktarda bulunan B-12 vitamini eksikliği durumunda çocukların başarısı önemli oranda düşmektedir. Hafızayı etkileyen bir vitamin türü olan B-12 aynı zamanda odaklanma başarısını da arttırdığından, çocuğun öğrenmesini kolaylaştırır.

Çocuklarda beslenme zeka gelişimi ile doğrudan ilintili olduğu gibi, özellikle ilk 24 ay içerisinde bu duruma dikkat edilmesi gerekiyor.

2 Yorum

2 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir