Çocuk Yemek Tarifleri

Çocuklarda D Vitamini Eksikliği

Çocuklarda D vitamini eksikliği, kemiklerin güçsüzleşmesine, eklem ağrılarına ve fiziksel yetersizliklere yol açabiliyor. Kalsiyum ve fosforun emilimini engelleyen D vitamini eksikliğinin zamanında giderilmemesi, çocukların genel sağlığına ciddi zararlar verebiliyor.Çocuklarda D Vitamini Eksikliği

Çocuklarda D Vitamini Eksikliği

D vitamini eksikliği çocuklarda hem fiziksel hem de ruhsal sorunlara yol açabiliyor. D vitamini eksikliğinin yol açtığı en yaygın sorunlar arasında; depresyon, raşitizm ve kas ağrıları geliyor.

  1. Durgunluk ve Depresyon

D vitamini eksikliği durumunda çocuklarda depresyon da görülebiliyor. Nedensiz yere “hüzünlü” ya da durgun hissetme durumu D vitamini eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkabiliyor. 2006 yılında 80 yetişkinle yapılan bir araştırmaya göre, D vitamini eksikliği yaşayanlar, yaşamayanlara oranla depresyona 11 kat daha yatkın.

  1. Kemik Ağrıları

D vitamini eksikliği erken dönemde kemik ağrılarına yol açtığı gibi, uzun süreçte raşitizme yol açabiliyor. Bunun yanı sıra, D vitamini eksikliği olan çocuklar soğuk algınlığına daha fazla yakalanıyor. Üst solunum yolları ile ilgili hastalıklara olan direncin düşmesine yol açan D vitamini eksikliği, yorgun ve keyifsiz hissetmeye de yol açabiliyor.

  1. Kas Zayıflaması

Yetersiz D vitamini alımı, çocuklarda kasların zayıflamasına, iskelet kaslarının zarar görmesine, baş ağrısı ve odaklanma bozukluklarına yol açabiliyor. D vitamini eksikliği aynı zamanda kabızlık ve ishal gibi sorunlara da neden olabiliyor.

Çocuklarda beslenme
Çocuklarda D Vitamini Eksikliği için Ne Yapılmalı?

Çocukluk döneminde görülen D vitamini eksikliğinin uzun süre tedavi edilmemesi, kas ve iskelet sisteminde tahribatlara yol açabiliyor. Vücudun D vitamini üretebilmesi için direkt olarak güneşte kalması gerekiyor. Bu nedenle, güneşli günlerde çocukların dış mekanlarda zaman geçirmesi önem taşıyor.

D Vitamini Bakımından Zengin Gıdalar

D vitamini için en iyi kaynak güneştir. Ancak bunun yanında bazı besinler de belirli miktarda D vitamini içerir. Balık yağı, balık, istiridye, tofu ve soya sütü, yumurta, süt ve süt ürünleri, mantar ve patates D vitamini ihtiyacını %1 ile %13 oranında karşılar.

Aşırı düzeyde D vitamini eksikliği olan çocuklar ise doktor tavsiyesi doğrultusunda vitamin takviyesi alabiliyor. Ancak vitamin takviyelerinin doktor kontrolünden sonra başlaması, çocukların genel sağlığı açısından önem taşıyor.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir