Çocuk Yemek Tarifleri

Çocuklarda D Vitamini Eksikliği

Çocuklarda D vitamini eksikliği, kemiklerin güçsüzleşmesine, eklem ağrılarına ve fiziksel yetersizliklere yol açabiliyor. Kalsiyum ve fosforun emilimini engelleyen D vitamini eksikliğinin zamanında giderilmemesi, çocukların genel sağlığına ciddi zararlar verebiliyor.Çocuklarda D Vitamini Eksikliği

Çocuklarda D Vitamini Eksikliği

D vitamini eksikliği çocuklarda hem fiziksel hem de ruhsal sorunlara yol açabiliyor. D vitamini eksikliğinin yol açtığı en yaygın sorunlar arasında; depresyon, raşitizm ve kas ağrıları geliyor.

  1. Durgunluk ve Depresyon

D vitamini eksikliği durumunda çocuklarda depresyon da görülebiliyor. Nedensiz yere “hüzünlü” ya da durgun hissetme durumu D vitamini eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkabiliyor. 2006 yılında 80 yetişkinle yapılan bir araştırmaya göre, D vitamini eksikliği yaşayanlar, yaşamayanlara oranla depresyona 11 kat daha yatkın.

  1. Kemik Ağrıları

D vitamini eksikliği erken dönemde kemik ağrılarına yol açtığı gibi, uzun süreçte raşitizme yol açabiliyor. Bunun yanı sıra, D vitamini eksikliği olan çocuklar soğuk algınlığına daha fazla yakalanıyor. Üst solunum yolları ile ilgili hastalıklara olan direncin düşmesine yol açan D vitamini eksikliği, yorgun ve keyifsiz hissetmeye de yol açabiliyor.

  1. Kas Zayıflaması

Yetersiz D vitamini alımı, çocuklarda kasların zayıflamasına, iskelet kaslarının zarar görmesine, baş ağrısı ve odaklanma bozukluklarına yol açabiliyor. D vitamini eksikliği aynı zamanda kabızlık ve ishal gibi sorunlara da neden olabiliyor.

Çocuklarda beslenme
Çocuklarda D Vitamini Eksikliği için Ne Yapılmalı?

Çocukluk döneminde görülen D vitamini eksikliğinin uzun süre tedavi edilmemesi, kas ve iskelet sisteminde tahribatlara yol açabiliyor. Vücudun D vitamini üretebilmesi için direkt olarak güneşte kalması gerekiyor. Bu nedenle, güneşli günlerde çocukların dış mekanlarda zaman geçirmesi önem taşıyor.

D Vitamini Bakımından Zengin Gıdalar

D vitamini için en iyi kaynak güneştir. Ancak bunun yanında bazı besinler de belirli miktarda D vitamini içerir. Balık yağı, balık, istiridye, tofu ve soya sütü, yumurta, süt ve süt ürünleri, mantar ve patates D vitamini ihtiyacını %1 ile %13 oranında karşılar.

Aşırı düzeyde D vitamini eksikliği olan çocuklar ise doktor tavsiyesi doğrultusunda vitamin takviyesi alabiliyor. Ancak vitamin takviyelerinin doktor kontrolünden sonra başlaması, çocukların genel sağlığı açısından önem taşıyor.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.