Anne Baba Okulu

Çocuklarda Deniz Korkusu

Çocuklarda deniz korkusu sık rastlanan bir durum olduğu gibi, birçok çocuk bu korkusunu kısa sürede yenebilmektedir. Çocukların deniz korkusunu yenebilmesi için ebeveynlerin tutumu oldukça önemlidir.

Çocuklar Denizden Neden Korkar?

cocuklarda-deniz-korkusu-2

Korku, doğuştan gelen bir tepki olmadığı gibi, sonradan öğrenilir. Çocuk yaşadığı olumsuz tecrübe ya da gözlemlere dayanarak korku duygusu geliştirebilir. Örneğin, çocuğun yağmurlu bir havada korkmuş olması, sevdiği bir oyuncağı denize düşürmesi ya da banyo yaparken olumsuz bir tecrübe yaşamış olması denizden korkmasına yol açabilir. Ancak denizi sevmemekle denizden korkmak arasında fark vardır. Denize girmeyi ya da suyla oynamayı sevmeyen çocukların, denize girme konusunda zorlanması doğru değildir. Zira bazı çocuklar deniz kenarında kumla oynamayı daha çok sever.

Çocukların Deniz Korkusu Nasıl Yenilir?

Denize ilk defa girecek olan çocuklar denizden korkabileceği gibi, deniz ya da suyla yaşadığı travma sonucunda da çocuklarda deniz korkusu oluşabilir.

Denizle İlk Kez Girecek Olan Çocuklarda Deniz KorkusuÇocuklarda Deniz Korkusu

Denize ilk kez girecek olan çocukların, denize girme konusunda zorlanmaması önemlidir. Çocukların denize girmeden önce ebeveynleri denizde izlemesi önemlidir. Bu nedenle ebeveynler denize girmeli daha sonra çocuklara denize girmek isteyip istemediklerini sormalıdır. Okul öncesi çocuklar, çevrelerindeki insanların davranışlarına göre hareket ettiğinden, insanların denize girdikleri gördüklerinde onlar da denize girmek isteyecektir. Okul çağı çocuklarında ise ebeveynlerin çocuğun güvenli olacağını temin etmeleri, çocukların denize girmesi için yeterlidir.

Denize Daha Önce Girmiş Olan Çocuklarda Deniz Korkusu

Denizle tanışmış olan ancak korkusu bulunan çocukların bu korkusunu yenebilmesi için ise ebeveynlerin çocuk kıyıdayken yanlarında durmaları ve denizde çocuklarla ilgilenmeleri önemlidir. Çocuğun denize girmeye zorlanması ya da korktuğu için eleştirilmesi, ters tepki yaparak, korkusunun artmasına yol açacaktır. Bu nedenle çocuğun gösterdiği tepki ciddiye alınmalı ve birlikte çözülmeye çalışılmalıdır. Okul öncesi çocuklarda denize korkusunu aşabilmek için ebeveynlerin daha büyük çaba sarf etmesi gerekebilir. Ebeveynlerin çocuklarla birlikte hareket etmesi ve denize birlikte girilmesi ise bu korkunun yenilmesini sağlayacaktır. Çocuklarda Deniz Korkusu

Denizde Oyun Oynayın

Çocukların deniz korkusunu yenebilmeleri için en iyi yöntem oyundur. Suyun sığ olduğu alanlarda çocuklarla birlikte oyun oynamak, çocuğun suya alışmasını sağlayacaktır. Ancak çocuğun sürekli dikkat etmesi gerektiğini söylemek ya da tehlikeli davranışlarda bulunmaması gerektiğini belirtmek, çocuğun sudan korkmasına yol açabilir. Çocuk bu durumda, denizin tehlikeli bir yer olduğunu düşünebilir. Bu nedenle ebeveynlerin çocuğa müdahale etmemeleri ve kayma, düşme ya da su yutma durumlarında soğukkanlı davranmaları önemlidir.

Çocukların deniz korkusunu yenebilmek için çocuklarla konuşmak ve denizden neden korktuğunu öğrenmeye çalışmak önemlidir. Çocukların deniz korkusunun üzerine gidilmesi ve çocuğun suyu sevmesini sağlamak için ebeveynlerin gösterdikleri çaba son derece önemli olduğu gibi, çocuğun zorlanmaması ve başka çocuklarla kıyaslanmaması da önemlidir.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.