Çocuk Gelişimi

Çocuklarda Dikkat Eksikliği Sorunu

Çocuklarda dikkat eksikliği problemi birçok sorunu beraberinde getiriyor. Bununla birlikte, dikkat eksikliği çocuklarda psikolojik ya da mental sorunların bir sonucu olarak ortaya çıkabiliyor. Çocuklarda bu durumun erken fark edilmesi ve ebeveyn desteği büyük önem taşıyor.

Çocuklarda Dikkat Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

Dikkat eksikliği tanısının, çocukların davranışlarından yol çıkarak, ebeveynleri tarafından konulmasının yanlış olduğuna gibi, ebeveynlerin bu konuda bir uzmana danışmaları büyük önem taşıyor. Dikkat eksikliği olan çocuklarda en belirgin olan durumlar ise şöyle:

  • Ödev ya da bir etkinliği bitirmekte zorlanma, sıklıkla mola verme ihtiyacı duyma,
  • Sözel uyarıları eksik anlama,
  • Konu bütünlüğünü anlayamama,
  • Dikkat dağıtıcı etkenlerden çok fazla etkilenme,
  • Herhangi bir işe başlama noktasında zorluk yaşama

Dikkat eksikliği sorunu yaşayan çocuklarda bu sorunlar sıklıkla görüldüğü gibi, bu sorunları yaşayan her çocukta dikkat eksikliği sorunu olmayabilir. Çocukların herhangi bir işe odaklanma konusunda sorun yaşamaları birçok farklı etken dolayısıyla ortaya çıkabildiği gibi, dikkat eksikliği sorunu olan çocuklarda hiperaktivite ya da disleksi gibi sorunlar da bulunabiliyor.

cocuklarda-dikkat-sorunu

Ebeveynler Dikkat Eksikliğine Karşı Nasıl Davranmalı?

Ebeveynlerin dikkat eksikliği yaşan çocuklara karşı tutumlarının oldukça önemli olmakla birlikte, ebeveynlerin çocuklara rol model olma ve onları desteklemeleri de büyük önem taşıyor.

 

  1. EleştirmeyinÇocuklara Okulu Sevdirme

Çocukların dikkat eksikliği nedeniyle yaşadığı sorunlar için çocukları eleştirmek ve bu durumundan onları sorumlu tutmak, çocukların kaygı yaşamasına neden oluyor. Bunun yerine çocuklara motive edici bir şekilde yaklaşılması ve ilerleme gösterdiği alanlarda takdir edilmesi gerekiyor.

  1. Model OlunEbeveynlerin Çocuğun Başarısındaki Rolü

Çocuklara başladıkları işi tamamlama konusunda ebeveynlerin örnek olması da büyük önem taşıyor. Ebeveyn ya da diğer aile bireylerini örnek alan çocuklar, dikkat eksikliği konusunda kendilerini geliştiremiyor.

  1. Çocukları Doğru YönlendirinEbeveynlerin Okul Başarısına Etkisi

Dikkat eksikliği yaşayan çocukların doğru yönlendirilmesi ve desteklendiklerini hissetmesi, kendilerine güven duymalarını sağlıyor. Bu noktada ebeveynlerin, ödev yapma gibi süreçlerde, çocuğun çalışma süresine çocukla birlikte karar vermeleri önem taşıyor.

Odaklanma sorunu yaşayan çocuklar, başarısız olma kaygısıyla, motivasyonlarını da kaybediyor. Bu nedenle bir işe başlama konusunda da direnç gösterebiliyor. Ebeveynlerin çocukları doğru yönlendirmesi ve çocuklara destek olması ise, bu sorununun üstesinden gelmelerine yardımcı oluyor.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.