Anne Baba Okulu

Çocuklarda Dikkat Eksikliği

Çocuklarda dikkat eksikliği, farklı etkenler nedeniyle meydana oluşabildiği gibi, dikkat eksikliği sorununun önlenemez bir hal alması ve çocuğun hayatını önemli ölçüde etkilemeye başlaması durumunda tedavi zorunlu hale gelir.

Her çocuk zaman zaman dikkat eksikliği sorunu ile karşılaşabildiği gibi, bazı çocuklarda dikkat problemi çok daha yoğun yaşanır. Dikkat eksikliğine eşlik eden hiperaktivite ve dürtüsellik çocukları ciddi oranda etkilediği gibi, yetişkinlik döneminde de etkilerini göstermeye devam edebilir.

Dikkat Eksikliği

Çocukların dikkat eksikliği yaşaması; derslerindeki başarısını, sosyal hayatını ve ilişkilerini önemli ölçüde etkilediği gibi; ilgi duyduğu alanlarda da istediği başarıya ulaşamamasına yol açabilir. Beslenme, uyku, stres gibi otonom sinir sistemi ile bağlantılı nedenlerden dolayı oluşan dikkat eksikliği, kısa süreli tedaviler ve daha düzenli bir hayat ile kısa sürede düzelebilmektedir.

Dikkat Yetersizliği Nedir?

Çocuklarda dikkat eksikliği sıklıkla görülmesine karşın, dikkat eksikliği sorununun tanımı birçok ebeveyn tarafından bilinmemektedir. Bu nedenle, ebeveynler, çocuklardaki dikkat eksikliği sorununu anlayamadıklarından, tedavi mümkün olmamaktadır.

Genellikle çocukluk döneminde ortaya çıkan dikkat eksikliği; herhangi bir olay, durum ve iş ya da görev ile birkaç dakikadan uzun süre ilgilenememe ya da çok az ilgilenebilme olarak tanımlanmaktadır. Dikkat eksikliği olan çocuklar; birkaç dakikanın ardından, konuyu takip etmekte zorlandığı gibi, uzun süreli konsantrasyon gerektiren işlerde başarısız olur.

Çocuklarda Dikkat Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

Çocuklarda Dikkat Problemi

Dikkat eksikliği; hiperaktivite ve dürtüsellik ile birlikte görüldüğünde, kolaylıkla teşhis edilebildiği gibi; tek başına görülen dikkat eksikliği sorununun teşhisi için çocuğun takip edilmesi şarttır. Çocuklarda dikkat eksikliği belirtileri şöyledir:

  1. Konuşmaları uzun süre dinleyememe, ikili diyalogları uzun süre devam ettirememe,
  2. Uzun zaman gerektiren işleri kesintisiz olarak ya da uzun aralıklarla sürdürememe,
  3. Odaklanma gerektiren işlerde başarı sağlayamama (Bir saat sürecek olan ödevi bitirememe)
  4. Görev ya da sorumlulukları erteleme,
  5. Günlük planı unutma, görüşülecek kişileri ya da yapılacak işleri hatırlamakta zorlanma,
  6. Sıklıkla bir işten diğer işe geçme (Bir oyunu bırakıp, başka bir oyun oynama)

Çocuklarda dikkat eksikliği kısa sürede fark edildiği takdirde çözülebileceği gibi; dikkat eksikliği fark edilmeden çocuğun başarılı olamadığı işlerden dolayı eleştirilmesi durumunda, odaklanma becerisi azalabilmektedir.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir