Anne Baba Okulu

Çocuklarda Diş Çürüğü Neden Olur?

Çocuklarda diş çürüğü, genetik nedenlerden kaynaklanabildiği gibi, beslenme ve diş fırçalama alışkanlıkları nedeniyle de ortaya çıkabiliyor. Çocukların gece yatmadan önce süt içmesi ya da şeker ve çikolata yemesi dişlerin çürümeye yatkın hale gelmesine yol açıyor. Basit tedbirler alınarak, çocukların sağlıklı dişlere sahip olması sağlanabiliyor.Çocuklarda Diş Çürüğü

  1. Şeker ve Çikolata Tüketimine Dikkat Edin

Çocuklarda diş çürüğü oluşumu ve diş sağlığını olumsuz etkileyen faktörlerin başında sağlıksız beslenme geliyor. Şeker ve çikolatayı çocukların çok fazla tüketmesi, diş çürüğüne neden olabildiği gibi, ebeveynlerin karbonhidrat ağırlıklı yiyecekler tüketildikten sonra dişlerin fırçalanması gerektiği konusunda çocukları eğitmesi gerekiyor.

  1. Çocukların Parmak Emmesini Engelleyin

Diş yapısını bozan ve erken diş kaybına yol açan parmak emme alışkanlığı, çocuklarda alışkanlık haline gelebiliyor. Bu durumda çene yapısı bozulabiliyor ve dişlerin düzgün çıkmaması gibi sorunlarla karşılaşılabiliyor. Emzik ve parmak emme gibi alışkanlıkların erken yaşta önlenmesi, çocuklarda diş sağlığı açısından büyük önem taşıyor.

  1. Yüksek Ateş Durumlarına Dikkat Edin

Çocukların erken yaşta yüksek ateşli hastalıklar geçirmesi, kalsiyum yapısının bozulmasına neden olabiliyor. Bunun sonucunda dişlerde kalıcı beyaz lekeler oluşabildiği gibi, çocuğun dişleri daha kolay çürüyor. Çocukların ağız ve diş sağlığı için, yüksek ateş durumunda, geciktirmeden çocuğa ılık suyla duş aldırıp, sağlık kuruluşlarından yardım almak gerekiyor.Çocuklarda Diş Sağlığı

  1. Çocuğun Uyuma Şekline Dikkat Edin

Çocukların diş gıcırdatması, ağzı açık uyuması ya da horlaması da diş ve ağız sağlığının bozulmasına neden olabiliyor. Çocukların diş gıcırdatması ya da ağzı açık uyuması gibi sorunların altında yatan durumların tespit edilmesi ve çözülmesi gerekiyor. Bu tür sorunların çözülmemesi çocuklarda uyku bozukluklarına neden olabildiği gibi, dişlerde ortodontik problemler de oluşturabiliyor.

  1. Gece Süt İçtikten Sonra Dişlerini Fırçalamasını Sağlayın

Çocukların gelişimi ve büyümesi için ebeveynlerin yatmadan önce çocuklara süt içirmesi yaygın bir alışkanlık olduğu gibi, çocuğun süt içtikten sonra dişlerini fırçalaması gerekiyor. Çocukların süt ya da yoğurt gibi besinleri yatmadan hemen önce tüketmesi diş çürüklerine neden olabildiğinden, çocuklara yatmadan önce besin verilmesinin çürüklere neden olduğu unutulmamalı.

Çocukların ağız ve diş sağlığının korunması için düzenli olarak diş kontrolüne gitmesinin sağlanması da büyük önem taşıyor.

 

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir