Çocuk Gelişimi

Çocuklarda Özgüven Nasıl Gelişir?

Çocuklarda özgüven eksikliği, sosyal becerilerin gelişememesine, özgüven eksikliğine ve davranış bozukluğuna neden olabiliyor.

Çocuklara güven duygusunun kazandırılması ise çocukların hem sorumluluk algılarının artmasını hem de yaşantılarının mutlu sürmesine ortam hazırlıyor. 

Çocuklarda Özgüven Nasıl Gelişir?

Çocuklarda güven duygusunu geliştirebilmek için, erken çocukluk döneminden itibaren ebeveynlerin çocuğu desteklemesi önem taşıyor.

Çocuğa sorumluluk vermek ve çocuğun sorumluluklarını yerine getirmesini teşvik etmek kadar, ebeveynlerin de kendi sorumluluklarını ve verdikleri sözleri yerine getirmeleri, çocuklarda güven duygusu gelişimi açısından kritik önem taşıyor.

çocuklarda güven gelişimi

Ebeveynlerin Davranışları ve Çocuğa Etkileri

Evde güven ve sevgi ortamının oluşabilmesi için, ebeveynler arasındaki ilişkinin olumlu olması büyük önem taşıyor. Ebeveynin, çocuğa ilgi göstermesi sevgi duygusunu arttırdığı gibi, ebeveynlerin evde birlikte vakit geçirmeleri çocukların güven duygusunun gelişmesini sağlıyor.

Huzur ve sevginin var olduğu bir ortamda yetişen çocukların özgüvenleri hızlı geliştiği gibi, şiddet ortamında yetişen ya da yeterince ilgi göremeyen çocuklar genellikle pasif bir kişilik yapısına sahip oluyor.

çocuklarda güven nasıl geliştirilir

Çocuklara Özgüven Duygusunu Nasıl Kazanır?

  1. Çocuklara düzenli olarak belirli görevler ve sorumlulukların verilmesi son derece önemlidir. Masayı toplamaya yardım etme ya da çocuğun ödevlerini kontrol etme; çocukta hem özgüven hem de sorumluluk duygusunu arttıracaktır.
  2. Evde yaşanan sorunlar ile ilgili olarak, çocukla doğrudan iletişim kurulması son derece önemlidir. Herhangi bir sorun yaşandığında, çocuk da bir birey olarak kabul edilmeli ve bu konuda çocukla diyalog halinde olunmalıdır.
  3. Çocuğun sorunları ya da hatalarının başka insanlar önünde tartışılmaması gereklidir. Çocuğu herkesin içinde eleştirmek ya da yaşadığı sorunlardan dolayı duyulan üzüntüyü çocuğun yanında başkalarıyla paylaşmak, çocuğun ailesine duyduğu özgüvenin azalmasına yol açacaktır.
  4. Çocukların başka çocuklar ile karşılaştırılmaması ve yarışa teşvik edilmemesi büyük önem taşımaktadır.
  5. Ebeveyn, çocuğa vaat ettiği sözleri mutlaka yerine getirmelidir. Aynı şekilde yerine getirilemeyecek durumlar için çocuğa söz verilmemelidir.
  6. Olumsuz olaylar esnasında çocuğa destek vermek oldukça önemlidir. Yanlış tutumlarından dolayı çocuğu ağır biçimde suçlamak ya da ciddi şekilde cezalandırmak, özgüven duygusunun azalmasına neden olacaktır.

Çocuklara özgüven duygusu aşılamak önemli olduğu gibi, çocuğun özgüveninin yara alması, hayatı boyunca onarılamaz sorunlara yol açabiliyor.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir