Anne Baba Okulu

Çocuklarda İçe Basma

Çocuklarda içe basma alışkanlığı, anatomik yapıyı bozduğu gibi, çocukların fiziksel yapısında da değişikliklere yol açabiliyor. Ayaklarını içeri doğru basan çocuklar yürürken ya da koşarken de zorluk çekebiliyor.Bebeklerde yürüme

Çocuklarda içe basma davranışı, genellikle dengesini daha iyi sağlamak için yapılır. Özellikle 2 yaşından küçük çocuklarda sık görülen bu davranış, zaman içerisinde kendiliğinden düzelebilir. Çocuk, dengesini daha iyi kurmaya başladığında, düz basma alışkanlığı da kazanır. Ancak bazı durumlarda, içe basma davranışı yaşam boyu devam edebilir. Çocukların ayaklarını içe doğru basması, farklı etkenlerden kaynaklanabilir. Bu etkenler şöyledir:

  1. Ayaktaki Şekil Bozuklukları

Çocuğun ayağındaki tarak kemiklerinin içe doğru olması, çocuğun içe doğru basarak yürümesine yol açabilir. Ayaktaki kusurdan kaynaklanan bu durum, cerrahi olarak tedavi edilebilmektedir. Tedavinin çocukluk döneminde yapılması, çocuğun anatomik yapısı açısından önemlidir.

  1. İçe Dönük Basma

Çocukların oturma ve yürüme alışkanlıklarının yanlış şekillenmiş olması da içe doğru basmaya yol açabilir. Bu durum, genellikle zaman içerisinde düzelir. Alışkanlıklardan kaynaklanan içe basma, cerrahi müdahale olmadan düzelebilir.

  1. Ayak Tabanının İçe Basması

Ayak iç tarafında kavis olmaması ve arkadan bakıldığında topuğun iç tarafının yere daha yakın olması durumunda da içe doğru basma görülür. Ayaktaki yapısal bozukluktan kaynaklanan bu durum, “düztabanlık” olarak da bilinir. Ayak kavisi oluşmamış olan çocuklara, doğru basma alışkanlığının kazandırılmasıyla, zaman içerisinde “düztabanlık” düzelir.

Ay Ay Bebek GelişimiÇocuklarda bu etkenlerin yanı sıra, fizyolojik farklılıklardan kaynaklanan içe basma davranışı da görülebilir. Genellikle 2 yaşından itibaren yürüme becerisi kazanan çocuklarda, içeri basma davranışının düzeltilmeye çalışılması önemlidir.

Çocuklarda İçe Basma Nasıl Tedavi Edilir?

İçe basma davranışı, çocuklarda zaman içerisinde düzelebilmektedir. Ancak çocuğun doğru basma konusunda erken yaşta eğitilmesi oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra, yapısal bozukluklardan kaynaklanan içe basma davranışı konusunda doktor tedavisi gereklidir. İçe basma, çocuğun koşma, yürüme gibi fiziksel hareketlerini yavaşlattığı gibi, spor yapmasının önünde de engel oluşturabilir. Özellikle yaşıtlarına göre daha kilolu olan çocuklarda, içe basma farklı sağlık sorunlarını da beraberinde getirebilir.

Çocuklarda içe basma davranışı tedavi edilmediği durumda, çocuğun yetişkinlik döneminde de bel ve sırt ağrısına, bacak kaslarında ağrıya ve hareket yetersizliğine yol açabilir. Bu nedenle, ebeveynlerin içe basma davranışı ile ilgili erken dönemde önlem alması ve çocuğa doğru basma alışkanlığı kazandırması oldukça önemlidir.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.