Anne Baba Okulu

Çocuklarda Karın Ağrısı Sebepleri

Çocuklarda okul öncesi dönemde görülen ve tekrarlayan karın ağrısı önemli hastalıkların yol açtığı bir etken olabiliyor. Bu nedenle tekrarlayan karın ağrıları durumunda, doktor muayenesinden geçmek önem taşıyor.

Sonbahar HastalıklarıKarın ağrısının sebebi, genetik hastalıklar olabildiği gibi, stres, beslenme bozukluğu, ülser, bağırsak problemleri olabiliyor. Bunun yanı sıra, çocuklardaki karın ağrısı, apandisit ile de karıştırılabiliyor. Tek başına bir hastalık olmayan karın ağrısı; karın içi ve karın dışı rahatsızlıklardan kaynaklanabiliyor.

Çocuklardaki karın ağrılarının çoğu ciddi olmayan nedenlere bağlı olmakla beraber, hem tedavisinde acil müdahale gerektiren hem de tedavi edilmediği durumlarda önemli sorunlara yol açabilecek olan hastalıkların habercisi olabiliyor. Bu nedenle, özellikle bebeklik ve erken çocukluk döneminde görülen karın ağrısının doktor tarafından kontrol edilmesi gerekiyor.

Akut Karın Ağrısı ve Kronik Karın Ağrısı

Kronik karın ağrısı, 3 aydan uzun süre devam eden ve tekrarlayan karın ağrısıdır. Özellikle okul çağındaki çocuklarda görülen kronik karın ağrısı genellikle patolojik bir nedenden kaynaklanmaz.

Akut karın ağrısı ise barsak sendrmu, kabızlık, laktoz intoleransı, parazitler, reflü, ülseratif kolit ve Crohn hastalığı gibi rahatsızlıklardan kaynaklanabilir.Çocukları Hastalıklardan KorumaBebeklerde Karın Ağrısı Nedenleri

Bebeklerde karın ağrısı genellikle kolik yani gaz sancısı nedeniyle ortaya çıkar. Ancak bunun dışında, bebeğin mide ya da karın içi organlarından kaynaklanan sorunlar da karın ağrısına yol açabilir.

 1. Gaz sancısı,
 2. Bağırsak tıkanması,
 3. Reflü hastalığı,
 4. Karaciğer, ince ve kalın bağırsak, böbrek gibi organlardaki iltihaplı hastalıklar,
 5. Süt protein alerjisi

Çocuklarda Karın Ağrısı Nedenleri

Oyun çağı çocuklarında ve okul çağındaki çocuklarda kronik karın ağrısı sık görüldüğü gibi, akut karın ağrısı da görülebilir. Çocuklarda en sık görülen karın ağrısı nedenleri şöyledir:

 1. Beslenme bozuklukları,
 2. Sindirim rahatsızlıkları,
 3. İshal,
 4. Gastrit, ülser gibi mide problemleri,
 5. Apandisit,
 6. Barsak hastalıkları,
 7. Psikolojik etkenler,
 8. Kullanılan ilaçların yan etkisi,
 9. Jinekolojik nedenler,
 10. Bağırsak, karaciğer, böbrek gibi organlardaki iltihabi hastalıklar

Bebeklerde ve çocuklarda karın ağrısı tedavisi için ilaç tedavisi uygulanabilir. Ancak karın ağrısının, farklı bir hastalıktan kaynaklanıyor olması durumunda, detaylı inceleme ve tetkiklerin yapılması gereklidir. Basit testlerle karın ağrısı nedenleri anlaşılamayacağı gibi, yanlış tedavi yöntemleri de benimsenebilir. Bu nedenle, sürekli olarak karın ağrısı şikayeti olan çocukların tedavisine dikkat edilmesi gereklidir.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir