Çocuk Bilim

Çocuklarda Kişisel Bakım Nasıl Yapılır?

İnsanlar temizlenmek için sudan oldukça sık yararlanır. Kişisel bakım deyince aklımıza el, ağız, yüz yıkama, banyo yapma, saç tarama, tırnak kesme, temiz kıyafetler giyme, diş fırçalama gibi şeyler gelir. Kişisel bakım, hayatımızı sağlıklı şekilde sürdürebilmenin bir parçasıdır.

Kişisel bakıma kişisel temizlik kuralları da denebilir. Ayna, havlu, tırnak makası gibi şeyler kişisel bakımımız için önemli malzemelerdendir.

Suyun Önemi

Suyu kişisel bakım alanlarından en çok yıkama açısından kullanırız. El, yüz, ayak ve bedenimizi yıkamak kişisel temizlikte olmazsa olmazdır. Gün içinde ellerimizi yoğun şekilde kullanırız. Yüzümüz,  çevre koşullarından etkilenir.

Genel olarak ayaklarımız, ayakkabı giydiğimiz için gün boyu kapalı kalır. Bedenimiz gün içinde harcadığımız enerjiyle örneğin ter ile kirlenir. Bütün bunları su ile temizleriz.

El ve Ayak Tırnakları

El ve ayak tırnaklarımızı kesmemiz tırnak altında oluşan pisliklerden bizi kurtarır. Tırnaklarımızı banyo yapmadan önce kesersek tırnak diplerinin temizlenmesi daha kolay olur. Yemeklerden, tuvaletten önce ellerimizi yıkamak ellerimizde oluşan mikroplardan bizi korur. Yemekten sonra ellerimizi yıkamak ise  yeme esnasında dokunduğumuz şeylere ait mikroplardan bizi korur.

Diş Temizliği

Ağzımızın su ile çalkalanması, dişlerimizin fırçalanması ağzımızdaki yiyecek artıklarının dişlerimize zarar vermemesi açısından çok önemlidir .

Beden temizliği ise banyo yapmak ile mümkündür.  Vücudumuzdaki mikroplardan temizlenmek için ve bedenimizin rahatlaması, kan dolaşımımızın artması açısından çok yararlıdır.kisisel-bakim-cocuklarda

Saçların Temizliği

Saçlarımızın temizliği ve düzeni kişisel bakım konusudur. Saçlarımızın temiz olması kolay şekil almasını sağlar. Saçlarımızı tarayarak belli bir düzene sokarız. Temiz şaç,  görüntü ve koku kirliliği oluşturmaz.  Özellikle saçlarımızın gözümüzün önüne gelmeyecek şekilde toplanması ve eğildiğimizde yediğimiz yemeğin içine girmemesi açısından toplanması tavsiye edilir.

Kıyafetlerimiz Temizliği
Kıyafetlerimizin kirli  olması ise hem bedenimizin üzerini kaplayan kıyafetlerin  bedenimize etkileri hem de çevreye verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı önemlidir. Temiz kıyafet bakımlı olduğumuzu düşündürür ve çevremizdeki insanlarla  iletişimimizi kolaylaştırır. Pis kokarsak çevremizi rahatsız ederiz.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Küçük yaşlarda kişisel bakımımızı sağlarken büyüklerimizden yardım alırız. Örneğin tırnak keserken yanlışlıkla derimizi kesebilir veya tırnak yönünü değiştirebiliriz. Bu tarz yanlışlıklar sağlık problemleri oluşturabiliriz. Banyo yaparken büyüklerimizden yardım almalıyız. Temizlenme esnasında bedenimizde ulaşamayacağımız yerler olabilir veya saçımızı temizlerken zorlanabiliriz.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.