Çocuk Gelişimi

Çocuklarda Obezite

Çocukların televizyon ya da bilgisayar karşısında sürekli vakit geçirmesi ve uzun süre hareketsiz kalması obeziteyi tetikliyor. Düzensiz beslenme alışkanlıkları ile hareketsizlik on binlerce çocuğun obezite olmasına yol açıyor. Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzm. Dr. Banu Küçükkırım, obezitenin neden olduğu sağlık sorunları hakkında bilgilendirme yaptı.

cocuklarda-obeziteÇocuklarda Obezite Nedenleri

Çocuklarda obezite görülme sıklığı giderek artıyor. Bunun temel nedenleri, modern hayatın çocukları dijital dünyaya mahkum etmesi olarak değerlendiriliyor. Normal şartlarda sürekli olarak hareket halinde olması ve spor yapması gereken çocukların, teknolojik cihazlarla vakit geçirmesi, obezitenin  tetikleyici faktörleri arasında yer alıyor. Sağlıksız ve düzensiz beslenme de obiziteyi tetikleyen etkenlerin başında geliyor.

Obezite ile Genetik Eğilim İlişkisi

Obezitenin genetik yapı ile doğrudan ilişkisi bulunuyor. Buna göre, anne ve babanın obez olması durumunda çocuğun obez olma ihtimali %80 olarak belirlenirken, ebeveynlerden birinin obez olması durumunda, çocuğun obez olma olasılığı %50. Obez olmayan ebeveynlerin, obez çocuğa sahip olma olasılığı ise %8 olarak değerlendiriliyor. Obezitenin genetik faktörler ile ilişkisi olmasına karşın, düzenli beslenme ve spor ile çocuklar obeziteden korunabiliyor.

Obez Çocukların Sosyal İlişkileri

Uzman Dr. Banu Küçükkırım, obezite hastalığı olan çocukların sosyal hayatlarında birçok sorunla karşılaştığını belirtiyor. Buna göre; obez çocuklar sosyal ilişki kurma aşamasında çekingen davranıyor. Obezite ve özgüven eksikliği problemi yaşayan çocukların sayısı oldukça fazla olduğu gibi, sosyal becerilerinde de çocuklar kendilerini yeterince ifade edemiyor. Bunun yanı sıra çocuklar obezite nedeniyle, fiziksel sorunlar yaşadığından, sosyal ilişkiler kurma konusunda olumsuz düşüncelere sahip olabiliyor.

Çocuklarda Obezite ile Mücadele

Obezitenin, sık olmamakla birlikte, çocuklarda fiziksel problemlere yol açabildiğini söyleyen Dr. Küçükkırım, ebeveynlerin çocukların beslenme ve spor yapma alışkanlıklarına dikkat etmesini gerektiğini vurguluyor. Obez ebeveynlerin çocuklarında daha sık görülen obezite ile mücadele edebilmek için ailelerin dikkatli olması ve çocukların dengeli beslenmesine özen göstermesi gerekiyor.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.