Anne Baba Okulu

Çocuklarda Okul Fobisi

Okul fobisi, çocuklarda farklı etkenlere bağlı olarak gelişebilen bir durumdur. 6-10 yaş aralığındaki çocuklarda daha sık görülen ve çocuğun akademik başarısı ile sosyal iletişimine etki eden okul fobisinin nedenleri anlamak ve fobinin üstesinden gelmek mümkündür.cocuklarda-okul-fobisi

Çocuklarda okul fobisi genellikle iki farklı şekilde ortaya çıkar. Birincisi, ev yaşamında kendini çok başarılı ve üstün hisseden çocuğun, okul yaşamında bunu tehlikede görmesidir. Okuldaki diğer çocukları bir tehlike olarak algılayan çocuk, okul fobisi geliştirebilir. İkinci olarak ise, belirli bir dönem okuldan uzak kalmış ve hastalık gibi sebepler nedeniyle koruma altında olan çocukların kalabalık bir sınıfa girmekte zorlanması olarak ortaya çıkabilir.

Okul Fobisini Etkileyen Faktörler

Okul fobisi, çocuğun hayatındaki etkenlere bağlı olarak ortaya çıkabildiği gibi, okuldaki etkenler nedeniyle de oluşabilmektedir. Okulda, çocuğun kendini güvende hissetmemesi ya da sosyal ilişkilerde bulunamaması okul fobisine yol açabildiği gibi, aile hayatında yaşadığı sorunlar da fobi gelişmesine neden olabilir. Okul fobisine neden olan etkenler genellikle şöyledir:

  • Okuldaki gruplar tarafından dışlanma, reddedilme ya da aşağılanmış hissetme,
  • Boşanma, maddi sorunlar, yeni bir kardeşin olması,
  • Çocuğun veya ailenin yaşamında, yakın zamanda gerçekleşen taşınma, hastalık ya da ölüm gibi olumsuz olaylar,
  • Okulda ya da okula yakın bir bölgede, fiziksel tehdit oluşturan etkenlerin bulunması,
  • Akran zorbalığına upramak,
  • Şiddet ve belirsizliğin olduğu bir okulda yer almak,
  • Duyarsız öğretmen ya da personeller

Çocukların Okul Fobisi Nasıl Yenilir?Okul Fobisi

Okul fobisi ile mücadelede ebeveynlerin önemli bir rolü vardır. Çocuklarla yeterince ilgilenmemek fobiye neden olabileceği gibi, çocuklara aşırı bağlılık ve koruyuculuk da çocuğun fobi geliştirmesine yol açabilir. Bu nedenle okul öncesi eğitim döneminde çocukların davranışlarını iyi incelemeniz gerektiği gibi, kendi davranışlarınıza da dikkat etmeniz gereklidir. Çocuğunuza karşı aşırı koruyucu davranıyorsanız, sizden ayrıldığında korkmasına yol açabilirsiniz. Bu durum da, çocukların yalnız kaldığı sosyal ortamlardan uzaklaşmak istemesine neden olabilir.

Çocuğunuz okula gitmek istemiyor ve bunun nedenini açıklayamıyorsa, öncelikle çocuğunuzla konuşun. Onu neyin rahatsız ettiğini ve okula neden gitmek istemediğini anlamaya çalışın. Çocuklar olumsuz durumları anlatmaktan kaçınabileceğinden, bir sonuç alamamanız durumunda, okul psikologuna danışın.Okul Fobisi

Çocuğun okula geri dönmesi için okul psikologu ile birlikte çalışın. Çocuğun kısa süreler de olsa her gün okula gitmesini ve okula gittikten sonra ödüllendirilmesini sağlayın. Okul içerisinde harcanan zamanı yavaş yavaş artırarak, okul fobisinin önüne geçebilirsiniz. Ancak bu süreç içerisinde, çocukta fobiye yol açan etkenleri de ortadan kaldırmaya çalışmanız gerektiğini unutmayın. Örneğin, zorbalık yapan bir arkadaşı nedeniyle çocuk okula gitmek istemiyorsa, okul psikologundan yardım alın ve çocuğunuza zorbalık hakkında bilgi verin.

Okul fobisi ile mücadele için profesyonel destek alabileceğiniz gibi, çocuğunuzla tüm sorunlarını konuşarak da bu durumun üstesinden gelebilirsiniz. Çocuklara, korkularının üzerine gitmeyi öğretmeniz, özgüveninin artmasını ve birey olma yetisine sahip olmasını sağlayacaktır.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir