Çocuk Gelişimi

Çocuklarda Orta Kulak İltihabı

Çocuklarda orta kulak iltihabı, özellikle 7 yaş öncesinde çok sık görülüyor. Kulakta ağrıya neden olan orta kulak iltihabı enfeksiyon ya da orta kulakta sıvı birikimi nedeniyle meydana gelebiliyor.

Çocukluk döneminde en sık görülen hastalıklardan biri olan orta kulak enfeksiyonları, genellikle grip ya da soğukalgınlığı gibi hastalıklardan sonra ortaya çıkıyor. 1-6 yaş aralığındaki çocuklarda oldukça sık görülen orta kulak iltihabı, genellikle üç şekilde meydana geliyor.

  1. Orta kulakta gelişen geçici enfeksiyonlar,
  2. Sürekli tekrarlayan, enfeksiyonlar
  3. Orta kulakta tedaviye dirençli yapışkan sıvı birikimi

Çocuklarda Orta Kulak İltihabının Belirtileri

  1. Orta kulak iltihabından önce, genellikle burun akıntısı görülür.
  2. Orta kulak enfeksiyonlarında hafif ateş, öksürük ve boğaz ağrısı görülebilir.
  3. Bebeklerde, sürekli ağlama ve huzursuzluk; daha büyük çocuklarda ise şiddetli ağrı şikayetleri görülür.
  4. Çocuklar, orta kulak iltihabı geçirirken, sürekli kulaklarını tutabilir.
  5. Gece uyanmaları, 3 yaşından büyük çocuklarda sık görülür.
  6. Orta kulak enfeksiyonlarında baş ağrısı şikayetlerine de rastlanır.
  7. Kulak zarının delinmesine bağlı olarak, kanlı ya da sarı akıntı görülebilir.

Kulak MuayenesiOrta Kulak Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?

Orta kulak enfeksiyonunun tedavisine başlamadan önce, çocuklarda işitme kontrolünün yapılması oldukça önemlidir. Doktor muayenesi ile tanı konulmadan, orta kulak enfeksiyonu teşhisi atfetmek, sakıncalı sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle, orta kulak enfeksiyonu geçirdiği düşünülen çocukların, zaman kaybetmeden doktora götürülmesi önemlidir.

Orta kulak iltihabı tedavisi için antibiyotik ilaç kullanılır. Yaklaşık 10 gün ile 2 haftalık süreç boyunca antibiyotik kullanan çocuklarda, iltihap boşalır. Ancak orta kulak iltihabının çok şiddetli olduğu durumlarda, kulak zarının delinmesi riski oluşabilir. Bu durumda, çocukların ameliyata alınması gerekebilir.

6 yaşından küçük çocuklarda çok sık görülen orta kulak iltihabı, bazı durumlarda birkaç gün içerisinde geçebildiği gibi, bazı durumlarda 2 hafta boyunca devam edebilir. Orta kulak enfeksiyonunun tedavisi için, doktor kontrolünden geçmek ve antibiyotik kullanmak şarttır. Orta kulak iltihabı geçiren çocukların ateş düzeyi de sıklıkla kontrol edebilir.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir