Çocuk Gelişimi

Çocuklarda Teknolojik Bağımlılık

Bilgiye ulaşmanın bir tık hatta bir dokunuş kadar yakında olduğu günümüz bilgi çağında teknolojik gelişmeler sayesinde bilgiye ulaşım her geçen gün biraz daha hızlanmaktadır.

Bilgiye ulaşmanın minimum maliyet ve maksimum hızda olduğu bilgi çağında İnternet kullanımını doğru kullanmak ve yanlış kullanmak arasındaki ince bir çizgi vardır. Bu ince çizgiyi küçük yaştaki çocuklara ilerleyen hayatlarında geç kalmamak adına kavratmak oldukça önemli bir konudur.

cocuklarda-teknolojik-bagimlilik

Bilgi çağının getirmiş olduğu bilgiye teknolojik gelişmeler sayesinde hızlı bir biçimde erişiyor olmak ve İnternet kullanımının her geçen gün artış göstermesi ile birlikte teknolojideki gelişmeler hayatımızın vazgeçilmez unsurları haline gelmiştir. İnternet’i aktif kullanan çocukları bu  konuda bağımlı yapmamak konusunda ebeveynlere büyük iş düşmektedir.

Çocuklar Teknolojiyi Doğru Kullanmalı

Teknolojinin avantajları kadar dezavantajları da bulunmaktadır. Bu noktada önemli olan ise teknolojiyi doğru ve etkili bir şekilde kullanabilmektir. Günlük hayatımızda sosyal yaşamımızı etkisi altına alabilecek tarzda teknoloji bağımlısı olmak bilgi çağının teknolojiyi yanlış kullanma nedeni ile getirmiş olduğu zararıdır.

cocuklarda-teknolojik-bagimlilik

Teknoloji bağımlılığı onunla erken yaşta tanışan çocuklar için sosyal yaşantılarını olumsuz etkileyecek bir tehdit olarak karşımıza çıkmaktadır. Gelenekselleşmiş oyunların unutulmaya yüz tutması, oyun kültürünün yok olma tehlikesi sokak oyunlarının yerini bilgisayar oyunlarının ve sanal arkadaşlıkların alması bilgisayarların en ulaşılır teknoloji ürünleri olması, gibi birçok neden çocuklarda İnternet bağımlılığının sebepleri arasında yer almaktadır.

Bilgi çağının en önemli unsuru teknolojinin bilgiye hızlı ulaşma amacının dışında yan amaçları da bulunmaktadır. Oyun ve sosyal medya kullanımı niteliği bakımından yanlış kullanılırsa çocuklar karşısında büyük ölçekte bir tehdit unsuru olarak görülmektedir.

Teknoloji Bağımlılığının Çocuklar Üzerindeki Olumsuz Etkileri:

Teknoloji bağımlılığının çocuklar üzerinde bir takım fiziksel ve psikolojik etkileri bulunmaktadır:

cocuklarda-teknolojik-bagimlilik

 • Çocuklar uzun süre bilgisayar ekranına bakmaktan bir takım görme sorunları yaşayabilirler.
 • Eğik bir şekilde uzun süre bilgisayar başında oturan çocukta bir takım iskelet ve duruş bozuklukları görülebilir.
 • Artık sokağa çıkıp oyunlar oynamak yerine bilgisayar ve tabletleri seçen çocukta hareketsizlikten kaynaklı obezite rastlanabilir.
 • Aşırı radyasyona dalgalarına maruz kalan çocuklara bir takım hastalıklar rastlanabilir.
 • Bilgisayardan kopamayan çocukta yaşanan uyku problemi akabinde konsantrasyon eksikliği görülebilir.
 • Bilgisayarı yoğun kullanan çocuğu korumak isteyen ebeveynden gelen aşırı tepkiye bağlı yaşanabilecek aile içi iletişim problemleri yaşanabilir.
 • Çocukta tekrarlan vücut hareketleri parmak oynatma ve bulunduğu yerde sallanma bu duruma örnek gösterilebilir.
 • Bilgisayardan kopamayan çocuğunun asosyalleşmesi ve gider içine kapanması.
 • En yakın dostu bilgisayar olan çocuğun başka iletişimlere kapalı olması ve olumsuz duygular biriktirmesi.
 • Çocuğun ailesiyle geçirdiği vakitten sıkılmaya başlaması ve kendini göz temasından sakınması.

Çocuklarda Teknolojik Bağımlılığın Önüne Nasıl Geçilir?

Çocukları Teknolojik bağımlılıktan kurtarmak için onlarla polemiğe girmek doğru bir çözüm yolu olmayacağı gibi çocuklar ile bu sorunu daha farklı çözmek mümkündür.

 • Çocuğunu karşınıza bir yetişkin gibi alıp öncelikle aşırı bilgisayar kullanımının ona ne tür zararlar verebileceğini kibar ve sohbet havasında ona aktarın. Bunu yaparken çocuklar ile tartışmayın. Daha sonra çocuğunuzun televizyon ve bilgisayarda vakit geçirme süresini onunla birlikte belirleyin.
 • Çocuğunuzun odasında bilgisayar var ise bu bilgisayarı ortak kullanım alanına taşıyım. Bilgisayar ve televizyonun ortak kullanım alanı olan odalarda olmasını sağlayın.
 • İnternet ve bazı televizyon kanallarında aile koruması ve şifrelendirme gibi uygulamalar yapın.
 • Teknoloji bağımlısı çocuklar şiddete eğimli olabileceğinden onlara şiddete gerek kalmadan sorunlarını nasıl çözebileceklerini ve bunun çok daha yapıcı olduğunu kanıtlayın.
 • Siz yokken çocuğunuzu uyarabilecek olan çevrenizi internet kullanımı hakkında bilgilendirin.
 • Sanal arkadaşlıkları da beraberinde getiren sanal dünya ve bu arkadaşlıklar hakkında çocuğunuza bilgi verin ve gerekiyorsa dozunda uyarılar iletin.
 • Çocuğunuzun her boş zamanında yönelebileceği bilgisayar yerine onunla birlikte eğlenceli vakit geçirebileceğiniz aktiviteler seçip bu aktivitelere katılın. Bu aktiviteler Tiyatro, müzik, dans, çeşitli spor dalları olabilir böylece çocuğunuz görsel uyaranlardan uzaklaşıp İşitsel, fiziksel ve zihinsel aktivitelere yoğunlaşacaktır.
 • Arkadaşları ile sanal yollardan görüşen çocuğunuz akran grupları ile gerçek ortamlarda bir araya getirip hem kendi çocuğunuzun hem de diğer bilgisayara başvuran çocukların sosyalleşmesini tetikleyin.
 • Yemek ve çay saatlerinde bilgisayar başından kopamayan çocuğunuza servis yapmayın bilgisayardan kopup sizinle birlikte iletişim halinde bu tüketimleri yapmasına olanak sağlayın.

Çocuklara Teknolojiyi doğru kullanma konusunda küçük ipuçları ile çatışma yaratmadan bilgilendirebilmek mümkündür. Bu yöntemler ile çocuklarda teknolojik bağımlılığın önüne kolayca geçebilirsiniz. Böylelikle bilgiye maksimum hızda ulaştığımız yararlı bir alan zararsız bir hal almayıp, çocuklar ile aranızda problem olmaktan çıkacaktır.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı