Çocuk Gelişimi

Çocuklarda Uyku Problemi

Çocukların uyku problemi yaşamasının nedenleri ve ebeveynlerin bu durumda yapması gerekenlere ilişkin geniş kapsamlı çalışmalar yapan Pedagog Dr. Adem Güneş, Çocuk Neyi Neden Yapar adlı kitabında ebeveynlere önemli uyarılarda bulundu.

Bebeklerde Uyku Problemi

6 yaşından küçük çocukların önemli bir kısmı belli dönemlerde ya da sık şekilde uyku sorunu yaşayabildiği gibi, ebeveynlerin çoğu çocukların geç uyuduklarından şikayet ediyor. Bununla birlikte, ebeveyn çocuğa uyuması için baskı yaptıkça, çocuğun uykuya gösterdiği direnç artıyor. Başarılı Pedagog Dr. Adem Güneş, bu sorunun nedenlerini ve yapılması gerekenler hakkında bilgi veren açıkladı.

Çocukların Uykuya Direnme Nedeni Anlaşılmıyor

Çocukların geç saatlerde ya da ebeveynleri ile uyumak istemelerinin birçok nedeni olduğunu söyleyen Dr. Adem Güneş, günümüzde birçok anne babanın çalıştığını ve bu nedenle çocuğun ruhsal doyuma ulaşamadığını vurguluyor. Ebeveyni ile yeteri kadar vakit geçiremeyen çocuk, istediği ruhsal doyuma varamadığında, uykuya karşı direnç gösterebiliyor. Bunun oldukça doğal bir durum olduğunu belirten Güneş, ebeveynleri çocuğu uykuya zorlamak yerine, uyku zemini hazırlamaları konusunda uyarıyor. Çocuk ve bebeklerde uyku problemi dönemsel olarak da yaşanabildiği gibi, bu hususta ebeveynlerin tavrı büyük önem taşıyor.

“Uykusu Gelmeyen Çocuğu Zorlamayın”

Anne ve babaların en sık yaptığı hatalardan biri, uyumak istemeyen çocuğu, uyumaya zorlamak olarak değerlendiriliyor. Zorla uyutulan bir çocuk, verimli bir şekilde uykusunu alamadığı gibi, sinirli ve huysuz davranışlar da sergileyebiliyor. Bu nedenle çocukların rahat bırakılması ve uykuya çocuğun yorulmasını sağlayarak teşvik edilmesi gerekiyor. Uyku problemi yaşayan çocuklar, ebeveynin doğru tutumu sayesinde, kısa sürede düzenli uyku sürecine geçebildiği gibi, ebeveyn baskısı çocuklarda uyku sorununun artması gibi durumlara yol açabiliyor.

Çocuklar Uykuya Karşı Neden Direnç Gösterir?

Uyku durumu, her çocukta farklılık gösterebilmekle beraber, televizyon izleme alışkanlığı birçok çocuğu olumsuz etkilemektedir. Ruhsal ve zihinsel gelişim açısından da birçok televizyon programı çocukları yanlış yönlendirebileceğinden, Dr. Adem Güneş, 4 yaşından küçük çocukların televizyon izlememesi gerektiğini aktarıyor. 4 yaşından küçükler, yalnızca belirli programları izlemeli ve özellikler çocukların haber izlemesi engellenmeli. Zira haber izleyen çocuklar genellikle olumsuz etkileniyor.

Çocuklarda davranış durumları ve uyku durumları üzerine ebeveynlere geniş kapsamlı bilgiler veren Adem Güneş’in son kitabı “Çocuk Neyi Neden Yapar” anne ve babalar için iyi bir rehber niteliğinde.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.