Anne Baba Okulu

Çocuklarda Yazın Sık Görülen Hastalıklara Karşı Önlemler

Yaz aylarında çocuklarda görülen idrar enfeksiyonu, göz ve deri hastalıkları, üst solunum yolu hastalıkları gibi vakalar önemli ölçüde artıyor. Çocukların yeterince steril olmayan havuzları kullanması ve güneşin altında uzun süre durmaları hastalıklara yol açabiliyor.

yaz-hastalıkları-ve-cocuklar (2)

Tatil döneminin başlamasıyla birlikte, yaz hastalıkları ve kazaları da başladığı gibi, en sık rastlanan yaz hastalıkları arasında; güneş çarpması, ishal ve kusma ile sona eren bağırsak enfeksiyonları, cilt alerjileri, böcek sokması ve kırık çıkık gibi travmalar yer alıyor. Özellikle çocukları etkileyen bu sorunlar için geciktirilmeden önlem alınması gerekiyor.

Kulak Ağrısı Şikayetine Dikkat Edin

Çocukların kulak ağrısından şikayet etmelerinin sebebinin, genellikle kulağa dışarıdan giren mantar, bakteri, virüs gibi mikropların olduğunu söyleyen Dr. Aşkın Güra Nemlioğlu; kötü kokulu, beyaz, sarı ya da yeşil akıntı görülmesi durumunda geciktirmeden doktora başvurulması gerektiğini vurguladı.

Kulak Ağrısı - Çocuk Hastalıklar

Deniz ve havuz suyu yoluyla vücuda giren mikropların üst solunum yolu hastalıkları ve boğaz enfeksiyonuna yol açabiliyor. Ateş; kırgınlık, halsizlik, boğaz ağrısı ile başlayan rahatsızlığın önlem alınmadığı takdirde çok daha büyük sorunları beraberinde getiriyor.

Denize ve Havuza Karşı Alınması Gerekenler

Çocukların idrar yolu enfeksiyonlarına karşı korunması ve hastalanmaması için denize ya da havuza girdiklerinde bazı önlemlerin alınması önem taşıdığı gibi, ebeveynlerin bazı noktalara daha fazla dikkat etmesi gerekiyor.

yaz-hastalıkları-ve-cocuklar (3)

  1. Çocuklar her suya girip çıktığında mayosunu değiştirilmesi önem taşıyor.
  2. Çocukların bol bol su tüketmesini sağlanması gerekiyor.
  3. Öğlen güneşinin altında kalınmaması şart.
  4. Suyun içindeyken de güneş yakıcı etkisini göstereceğinden, öğle saatlerinde denize ve havuza girilmemesi gerekiyor.
  5. Çocuklar için 30 faktör civarındaki güneş kremlerinin kullanılması gerekiyor.
  6. Güneşe çıkmadan yarım saat önce güneş kreminin tekrar sürülmesi önem taşıyor.
  7. Çocukların güneşlenirken şapka takmasını sağlamak, güneşten daha az etkilenmelerini sağlıyor.
  8. Yazın ortak kullanılan eşyalar ile yiyeceklerin Hepatit A enfeksiyonuna neden olabileceğinden, hastalıklardan korunmak için 1,5 yaşından itibaren aşının yapılması gerekiyor.

Yaz hastalıkları her yıl on binlerce çocuğu ciddi oranda etkilediği gibi; güneş çarpması, deri hastalıkları, böcek sokması ve üst solunum sorunları ile idrar yolu problemlerinden korunmak için iyi beslenmek, bol su tüketmek ve güneşin altında uzun süre durmamak önem taşıyor.

 

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı