Çocuk Yemek Tarifleri

Çocukları Alerjilerden Korumak için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuklarda görülen alerjiler, son yıllarda hızlı bir şekilde artıyor. ABD’de “Sağlıklı Beslenme Farkındalık Ayı” olarak kutlanan mart ayında Alerji ve İmmünoloji Uzmanı Doç. Dr. Akgül Akpınarlı Antony, ebeveynlere önerilerde bulundu.Çocuk beslenmesi

Mart ayının ABD’de “Sağlıklı Beslenme ve Farkındalık Ayı” olarak kutlandığını belirten Doç. Dr. Akgül Akpınarlı, ay boyunca sağlıklı beslenme ile ilgili seminerlerin verildiğini söyledi. Alerjik reaksiyonların artmasının en önemli nedeninin sağlıksız beslenme olduğunu söyleyen Doç. Dr. Akgül Akpınarlı, vücuda sağlıksız beslenmenin bağışıklık sistemine zarar verdiğini söyledi.

Sağlıklı Beslenmede Dikkat Edilmesi Gerekenler

  1. Kadınların hamilelik döneminde ve emzirme sürecinde sağlıklı ve dengeli beslenmesi gerekiyor.
  2. Bebeğin ilk 6 ay boyunca anne sütü ile beslenmesi, bağışıklık sistemini güçlendiriyor.
  3. Beslenme alışkanlıkları ve yemek yeme düzeni ile ebeveynlerin çocuklara örnek olması, çocukları sağlıklı beslenmeye teşvik ediyor.
  4. Çocukların sık sık su içmesi, sindirim sistemi açısından büyük önem taşıyor.
  5. Sebze ve meyve tüketiminin mevsiminde yapılması, sağlıklı beslenme açısından önem taşıyor.
  6. Çocukların beslenme çeşitliliğine özen gösterilmesi; gelişimleri için ihtiyaç duydukları besin maddelerinden yoksun kalmalarını engelliyor.
  7. Hazır gıdaların tüketimini azaltmak ve doğal yiyeceklere yönelmek, düzenli ve dengeli beslenme açısından önem taşıyor.
  8. Çocukların aşırı kilo almasının engellenmesi gerekiyor. Bunun için çocukları spor yapmaya teşvik etmek önem arz ediyor.Çocuklarda Beslenme - Baskı Yapmayın

Çocukları alerjiden korumak için, hamilelik ve emzirme sürecindeki beslenmeye dikkat edilmesi oldukça önemli olduğu gibi, çocukluk çağında düzenli ve sağlıklı beslenme alışkanlığının kazandırılması çocuklarda hastalık ve alerjilerin daha az görülmesini sağlıyor.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.