Çocuk Gelişimi

Çocukları bulaşıcı hastalıklardan korumanın yolları

Çocuklar, okula veya kreşe başlayana kadar evde çok daha hijyenik ortamlarda bulundukları içi sık hastalanmazlar. Ancak, okul ve kreşlerin açılmasıyla birlikte durum tersine döner. Okulda görülen rahatsızlıkların başında gribal enfeksiyonların geldiğini söyleyen Liv Hospital Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. İsmail Gönen, çocukları bulaşıcı hastalıklardan korumanın yollarını anlattı.

Okullarda sık rastlanılan bulaşıcı hastalıkların hepatitler, döküntülü hastalıklar ve parazit enfeksiyonlar olarak karşımıza çıktığını belirten Gönen, “Bu hastalıkların bazıları aşının tam olarak uygulanması ile önlenebiliyor. Bazı hastalıklarından korunmak için ise hijyen şartlarına dikkat edilmesi gerekir” dedi.

El temizliğine dikkat etmek şart

Okulda en sık görülen gribal enfeksiyonlar, yalnızca solunum ve hava yoluyla değil, elle de bulaşabilir. Bu yüzden el temizliğine dikkat etmek büyük önem taşıyor. Bunun yanında çocuklarda, tuvalet ve el temizliğine yeterince dikkat edilmediği durumlarda bağırsak parazitleri de görülebiliyor. Bağırsak solucanı olan çocuklarda burun kaşıntısı, ağızdan yastığa su akması, makatta kaşıntı, zaman zaman karın ağrısı, kilo alamama gibi belirtiler görülebilir. Koruyucu önlemlerin başında tuvaletten sonra sabunla el yıkanması, açıkta satılan gıdaların yenilmemesi, sebze ve meyvelerin çok iyi yıkanması gelir. Bunun dışında çocukların hijyenik koşullarda eğitim ortamlarının düzenlemesi, hijyen kurallarını alışkanlığa dönüştürecek eğitim programlarının verilmesi önemlidir.

Hasta çocuk okula veya kreşe gönderilmemeli

Bulaşıcı hastalık tanısı konan çocuklar, doktorun önerdiği süre boyunca okula gönderilmemelidir. Ayrıca çocuğunuzda herhangi bir hastalık ortaya çıktığında, okul yetkilileri bu durumdan haberdar olmalıdır. Hastaya yakın diğer çocuklar takibe alınarak, hastalığın yayılmasını engelleyecek tedbirler alınabilir.

Bazen ailelerin kreşe ve okula göndermek dışında başka seçeneği olmaması nedeniyle çocukları okula gönderilebiliyor. Genellikle çocukların kreşe ya da okula başlamasıyla iş hayatına daha aktif dönen anne ve babalar çocuğunu göndermeme durumu karşısında ikinci bir B planına mutlaka hazırlıklı olmalılar. Okul yönetimlerince de hasta olan öğrencilerin sağlam arkadaşlarının yanında eğitim görmesini engelleyecek tedbirler alınmalıdır.

Çocuğunuzun eksik aşısı kalmasın!

Özellikle Eylül ile Mart ayları arasında mevsimsel özellik gösteren grip, solunum yoluyla bulaşan ve öksürük, ateş, halsizlik, nezle ile seyreden bir hastalıktır. Ayrıca grip, öksürük, burun akıntısı ya da tıkanıklığının ardından sinüzit ve orta kulak enfeksiyonu gibi hastalıklara zemin hazırlayabilmektedir.

6 aydan büyük tüm çocuklara mevsimsel grip aşısı yapılması önerilir. Bu güne kadar grip aşısı yaptırılmamış olan 8 yaş ve altındaki çocuklarda, 4 hafta arayla iki doz şeklinde, 9 yaş ve büyüklere tek doz şeklinde grip aşısı yapılmalıdır.

Okul çağı çocuklarında görülen döküntülü hastalıklardan kızamık, kızamıkçık ve kabakulak için Sağlık Bakanlığı tarafından ilk dozu bir yaşında ve hatırlatıcı dozu 6 yaşında olmak üzere tüm okul çocuklarına rutin aşılama yapılmaktadır.

Hepatitten ve menenjitten korunmanın yolu “aşı”

Çocuklarda önemli olan bir diğer hastalık hepatitlerdir (sarılık). Özellikle dışkı ile bulaşmış yiyeceklerden ağız yoluyla geçen A tipi sarılık okul çocuklarında sık görülmektedir. Sarılıktan korunmanın yollarının başında gıda ve el temizliği gelmesine rağmen yüzde 100 korunmak için mutlaka aşı yapılmalıdır. Sağlık Bakanlığı tarafından 2013 yılından itibaren hepatit A aşı takvimine alındı, ancak hepatit A aşısı eksik olan okul çocukları mutlaka 6 ay arayla iki doz şeklinde aşılanması öneriliyor.

Kalabalık ortamlarda çok hızla yayılan menenjit solunum yoluyla bulaşan bir hastalıktır. Menenjit, beyin zarının iltihabına denir. Farklı mikroplarla meydana gelen tipleri vardır. Ancak ülkemizde yapılan çalışmalarda orta doğuda sık görülen ve haç mevsimi ile bulaşan tipleri daha sık görülmektedir.  Çok nadir görülmesine rağmen, görüldüğü takdirde yüzde 50 ölümcül olabilen, sağ kalanlarda da çok ciddi sorunlara yol açan bu hastalığa karşı aşı yapılarak korunmak mümkün. 1 yaşın üzerinde tek doz şeklinde yapılan bu aşı ile ülkemizde sık görülen menenjit tiplerine karşı korunmak artık mümkün.

Suçiçeği enfeksiyonu bulaştırıcılığı en yüksek viral enfeksiyon

Okul çocuklarında döküntülü hastalıklardan suçiçeği enfeksiyonu, bulaştırıcılığı en yüksek viral enfeksiyondur. Sağlık Bakanlığı tarafından 2013 yılında aşı takvimine alınan suçiçeği aşısı bir yaşındaki tüm çocuklara tek doz şeklinde yapılmaktadır. Ancak tek doz aşılamanın korumada yetersiz kalması nedeniyle 4-6 yaşında ikinci doz suçiçeği aşısını yapılması gereklidir.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.