Anne Baba Okulu

Çocukları Gripten Koruma Yolları

Çocuklarda gribal enfeksiyonlar sonbaharda ve kış aylarında daha sık görülüyor. Çocukların gripten korunması için bağışıklık sistemlerinin güçlendirilmesine ve hijyenin artırılmasına dikkat edilmesi gerekiyor.

Üst solunum yolu hastalıklarının birçoğu, virüsler yoluyla bulaştığından, çocukların bağışıklık siteminin güçlü olması, hastalıkları daha kısa sürede ve hafif atlatmalarını sağlıyor. Bununla birlikte, hijyene dikkat edilmesi, virüs bulaşma riskini azaltıyor.

Çocuklarda Grip Aşısı

Gripten Korunmanın 7 Yolu

Çocukların gripten korunmasına yardımcı olmak için, grip aşısı yaptırabileceğiniz gibi; bağışıklık sistemini güçlendiren ve mikroplardan uzak kalmasını sağlayan önlemler ile çocukların gribe yakalanma ya da ağır bir hastalık durumu geçirme riskini azaltabilirsiniz.

  1. Çocuklara, ellerini sık sık yıkamaları gerektiğini anlatınkisisel-bakim-cocuklarda

Özellikle okulda, ders aralarında çocukların ellerini yıkaması virüslerin bulaşma riskini azaltıyor. Okul öncesi çocuklar, keşfetmeye çok açık olduklarından, her alana dokunabiliyor. Dolayısıyla okul öncesi çocuklara el yıkama alışkanlığı kazandırılması büyük önem taşıyor.


  1. Çocuklara hasta kişilerden uzak durmayı öğretinÇocuklar ve Arkadaşlar

Çok kolay bulaşabilen gripten korunmak için, hasta çocuklara ya da insanlarla yakın temas kurmamak gerekiyor. Bu kapsamda, çocukların grip olan arkadaşlarıyla yakın temasta bulunmasından kaçınması önem taşıyor.


  1. Tek kullanımlık kağıt mendile alıştırınÇocuk Alerjisi

Gerek hastalık döneminde, gerekse diğer dönemlerde çocukların mendil yerine, tek kullanımlık kağıt mendil kullanması gerekiyor. Enfeksiyon ve virüs riskini azaltan tek kullanımlık kağıt mendiller, çocukların hastalanma riskini azaltan etkenler arasında yer alıyor.


  1. Çocukların dengeli beslenmesini sağlayınSağlıksız Beslenme Çocukları Tehdit Ediyor

Çocukların, protein, karbonhidrat, vitamin ve mineral bakımından dengeli beslenmesi büyük önem taşıyor. Bununla birlikte, virüs salgınlarının olduğu dönemlerde, çocukların C vitamini almaları ve bol su tüketmeleri gerekiyor.


  1. Çocukları kat kat giydirmeyinbebek hastalıkları

Çocukların soğuktan korunmak için çok sıkı giydirilmesi; serviste, sınıfta ya da evde terlemelerine yol açarak, dışarı çıktıklarında daha kolay hastalanmalarına neden oluyor. Bu nedenle çocukların kat kat giydirilmemesine dikkat edilmesi gerekiyor. Çocuğun sıcak ortamlarda, üstündekini çıkarabileceği, fermuarlı ya da kolay çıkarılabilen kıyafetlerin tercih edilmesi gerekiyor.


  1. Kahvaltı öğününü atlamayınKahvaltının Önemi

Çocukların bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve dengeli beslenebilmesi için kahvaltı da büyük önem taşıyor. Bu nedenle, çocukların okula gitmeden önce kahvaltı etmesi, okuldaki öğünlerde ise sağlıklı gıdalar tüketmesi gerekiyor.


  1. Sebze ve Meyveleri Mevsiminde Tüketmesini SağlayınMeyve

Çocukların sebze ve meyveleri zamanında tüketmesi, aldıkları vitamin ve mineral oranını artırıyor. Kış aylarında, portakal, mandalina gibi C vitamini bakımından zengin olan meyveleri tüketmesini sağlayın.

 

Çocukların sağlıklı beslenmesini, mikroplardan uzak durmasını ve soğuk-sıcak geçişleri yaşamamasını sağlayarak, gribal enfeksiyonlardan korunmalarına yardımcı olabilirsiniz.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir