Çocuk Gelişimi

Çocukları Güneşten Koruma Yöntemleri

Yaz aylarında özellikle güneşin dik açıyla geldiği saatler, insan vücudunda ciddi etkiler yaratabildiği gibi, çocuklar güneşten çok daha fazla etkileniyor.

Yaz aylarında güneşin zararlı etkilerinden çocukları koruyabilmek için öğle vakitlerinde uzun süre dışarıda kalmamak ve güneş kremi, şapka, gözlük kullanmak gerekiyor.

Güneşin Zararlı Etkileri

Güneşin zararlı etkilerinin çocukların deri sağlığını bozabileceğini ve kansere varabilecek sorunlara neden olabiliyor. Çocukların güneşin zararlı ışınlarına uzun süre maruz kalması durumunda, ciddi deri ve göz hastalıklarına yol açabildiği gibi, güneş kremi kullanılsa dahi, uzun süre çocukların güneş altında kalmamaları gerekiyor.

Güneş Deri ve Göz Sağlığına Zarar Veriyor

Güneşin olumsuz etkileri, göz ve deri sağlığı üzerinde de ciddi sorunlar oluşturabildiği gibi, baş dönmesi, halsiz hissetme gibi sorunlar da oluşabiliyor. Bu nedenle sıcak havalarda özellikle çocukların bol su tüketmesine dikkat edilmesi ve öğleden sonra 12 ile 3 saatleri arasında güneşe uzun süre maruz kalmaları engellenmesi gerekiyor.

Güneşin Zararlı Etkileri

Dengeli Beslenmek Önemli

Güneşin yeryüzüne dik olarak geldiği saatlerde, denizde olmak da güneşin etkilerini azaltmadığı gibi, güneş kremi kullanmak yeterlilik sağlamıyor. Bu nedenle çocukların güneş kremi kullansalar dahi uzun süre güneşlenmemeleri gerekiyor. Çocukları güneşin zararlı etkilerinden korumak için, şapka ve güneş kremi kullanımı da şart olduğu gibi, dengeli ve düzenli beslenmek de önem taşıyor.

Yaz aylarında çocuklarda beslenme farklılıkları oluşsa dahi, yeterli sıvı ve mineral alımı önem taşıdığından, ebeveynlerin beslenme konusunda çocukları gözetim altında tutmaları gerekiyor.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.