Çocuk Gelişimi

Çocukları Hastalıklardan Koruma Yöntemleri

Çocukları hastalıklardan koruma yöntemleri ile çocuğunuzun bağışıklık sisteminin gelişmesini sağlayabilir ve hastalıklara yakalanma riskini azaltabilirsiniz. 

Çocukların hastalıklara yakalanma oranı kış aylarında ciddi bir artış gösterdiği gibi, hastalanmaların başında; kapalı ve havasız ortamlardaki bakteri ve mikrop yoğunluğu ile viral yollarla bulaşan hastalıkların yayılması geliyor.

Çocukları hastalıklardan koruma yöntemleri arasında ise en önemli teknik sağlıklı beslenmeye önem vermek.

Çocukları Hastalıklardan Koruma Yöntemleri

Kış aylarında, çocuklarda en sık görülen sağlık problemlerinin başında solunum yolu enfeksiyonları geliyor.

Okullar başta olmak üzere, çocukların bir arada bulundukları mekanlar, hastalıkların bulaşmasın açısından ciddi bir tehlike içeriyor. Bu nedenle çocukların hijyen konusunda dikkatli olması ve ellerini sık sık yıkaması gerekiyor.

Çocukları hastalıklardan koruma yolları

Kış Hastalıklarına Karşı Yapılması Gerekenler

Soğuk algınlığı başta olmak üzere; grip, nezle gibi sık görülen hastalıklar virüsler yoluyla bulaşıyor. Okula giden bir çocuk yılda ortalama 6-7 defa soğuk algınlığı sorunu ile karşılaşıyor.

Bulaşıcı hastalıklardan korunmak için çocukların iyi beslenmesi şart olduğu gibi, kişisel bakım konusunda da dikkatli olmaları gerekiyor. Sağlıklı beslenmeyen ve bağışıklık sistemi zayıflayan çocuklar çok daha kolay hastalandığı gibi, kişisel bakım konusunda dikkatli olmayan çocukların da hastalıklara yakalanma riski artıyor.

Çocuklarda En Sık Görülen Hastalıklar

Çocuklarda soğuk algınlığı sorunun yanı sıra, bronşit ve orta kulak iltihabı da çok sık görülüyor. 2-3 yaşına kadar, çocukların en az bir kez orta kulak iltihabı geçirdiği gibi, önleyici tedaviler ile sürekli alınması gereken ilaçlar, çocukların sağlığı üzerinde olumsuz etkiye neden olabiliyor.

Solunum Enfeksiyonlarından Korunmak için Yapılması Gerekenler

Solunum enfeksiyonları çocukların en sık yakalandığı hastalıklar arasında yer alıyor. Bu nedenle hem mevsim geçişlerinde hem de soğuk havalarda enfeksiyonel hastalıklara karşı önlem almak gerekiyor.

  • Çocuklarda kişisel bakım ve hijyen kurallarının önemli olduğunu unutmayın. Çocuklara bu konuda bilgi verin.
  • Yemek öncesinde ve tuvaletten çıktıktan sonra, çocukların ellerini yıkama alışkanlığı kazandırın.
  • Çocukların dengeli beslenmesi büyük önem taşıdığından, çocuğunuzun beslenme alışkanlıklarına özen gösterin.
  • Tütün ve tütün ürünleri çocukları olumsuz olarak etkilediği bilindiğinden, çocukların sigara içilen alanlardan uzak tutun.

Kış aylarında çocukları hastalıklardan korumak için sağlıklı beslenmelerine dikkat etmek gerektiği gibi, çocukları kişisel temizlik konusunda teşvik etmek gerekiyor.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir