Çocuk Yemek Tarifleri

Çocukların Beyin Gelişimini Destekleyen 8 Gıda

Çocukların dengeli ve yeterli beslenmesi fiziksel gelişimlerini etkilediği gibi, mental gelişimlerinde de önemli bir rol oynuyor. Düzenli ve dengeli beslenemeyen çocuklar; konsantre olma, okuduğunu kolay anlama gibi konularda zorluk yaşadığı gibi, hafıza problemleri ile de karşılaşabiliyor.

Çocuklarda Beslenme AlışkanlıklarıÇocukların dengeli ve düzenli beslenmesi büyük öneme sahip olduğu gibi, bazı gıdalar çocukların beyin gelişimini önemli ölçüde destekliyor. Çocuklarda beyin gelişimini destekleyen besinleri anlatan Hisar Intercontinental Hospital Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. İzlem Göçme; yumurta, doğal et ve yeşillik gibi gıdaların önemine dikkat çekti.

Çocuklarda Beyin Gelişimini Destekleyen Gıdalar

  1. Yumurta

Yüksek miktarda protein içeren yumurta, çocukların odaklanma becerilerini geliştirmelerini sağlıyor. Konsantre olma sorunu yaşayan çocuklar arasında beslenme sorunları yaygın olduğu gibi, hiperaktivite gibi durumlar için psikolojik destek almak gerekiyor.

  1. Yoğurt

Beyin sağlığı için oldukça önemli bir besin kaynağı olan yağı yeterli oranda içeren yoğurt, beyin aktivitesini artırarak, hücre zarı gelişimine destek sağlıyor. Her çocuk yoğurt yemeyi sevmediği gibi, yiyeceklerin sunumu ya da içeriği ile ilgili ebeveynler değişiklik yapabiliyor. Yoğurdun içerisine çikolata ya da meyve ilave edilmesi gibi yöntemler, çocukların sevmedikleri gıda maddelerini tüketmelerini sağlıyor.

  1. Yeşil Sebzeler

Ispanak, lahana gibi sebzeler, içerdiği vitaminler ile beyin gelişimini destekleyen gıdaların başında geliyor.

  1. Balık

Beyin gelişiminde önemli bir yeri olan Omega-3 yağları balıkta bol miktarda bulunuyor. D vitamini bakımından da zengin Çocuk Beslenmesi - etin Önemiolan balık, çocukların hafıza, bilişsel yetenekler gibi alanlarda daha başarılı olmasını sağlıyor.

  1. Kırmızı Et

Temel besin kaynakları arasında yer alan kırmızı et, çocukların fiziksel gelişimi açısından olduğu gibi, mental gelişimi açısından da büyük önem taşıyor. Ancak salam, sosis, sucuk gibi işlenmiş gıdalar, sindirim sorunlarına neden olabildiği gibi, vücutta zararlı bakterilerin çoğalmasına da neden olabiliyor. Bu nedenle ebeveynlerin çocuk beslenmesinde işlenmemiş kırmızı ete ağırlık vermeleri gerekiyor.

  1. Kuruyemiş ve Tohumlar

Sinir sistemini olumlu etkileyen vitaminler ve mineraller içeren kuruyemişler ve tohumlar, içerdiği yağ asitleri ve protein ile de önemli besin kaynakları arasında yer alıyor.

  1. Yulaf Ezmesi

Beyin damaları sağlığı açısından oldukça önemli olan yulaf ezmesi, yüksek oranda protein ve lif içerdiğinden, hem beyin hücrelerini koruyor hem de hafıza ile ilgili fonksiyonlarda daha başarılı olunmasını sağlıyor.

  1. Elma ve Erik

Antioksidan bakımından oldukça zengin olan elma ve erik tüketimi de beyin gelişimini destekliyor. Meyveleri mevsiminde tüketmek ve çeşitliliğe önem vermek de son derece önemli.

Çocukların sağlıklı beyin gelişimi için tükettikleri gıdalara dikkat etmesi gerektiği gibi, spor yapmaları da son derece önemli.

1 Yorum

1 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir