Çocuk Gelişimi

Çocukların Göz Sağlığı, Okul Başarısını Etkiliyor

Çocukların görme sorunlarının geç fark edilmesi, görme bozukluklarının artmasına yol açtığı gibi, çocuğun sosyal hayatı ve okul başarısı da görme sorunlarından da olumsuz etkilenebiliyor.

Ebeveynler, çocukların görme problemi olup olmadığını anlamak için, genellikle televizyon ya da bilgisayar ekranını yakından izleyip izlemediğini kontrol ediyor. Bu durum, uzağı görme sorunu yaşayan çocukların fark edilmesini sağlayabildiği gibi, diğer göz sorunlarının anlaşılamamasına yol açıyor.

Çocuklarda Görme BozukluklarıGörme Sorununun Belirtileri Nelerdir?

Okul öncesi ya da okul çağındaki çocukların, gözlerini çok sık kırpası, sıklıkla düşmesi ya da bir yerlere çarpması, ışığa karşı hassas olması ve nesnelere yakından bakmaya çalışması, görme problemlerine işaret ediyor. Kitap ya da defterlere veya oyuncaklarına çok yakından bakan ve gözlerini sık sık kaşıyan çocukların görme problemlerini sık yaşadığı bilindiği gibi, bu gibi durumlarda ebeveynlerin geciktirmeden doktora başvurması gerekiyor.

Görme Sorunları Her Zaman Belirti Vermeyebilir

Birçok görme problemi belirti vermeden artmaya devam ettiği gibi, çocuklarda göz ve görme gelişimini takip edebilmek; yaşanabilecek sorunlara önceden önlem alabilmek için düzenli kontrollerin yapılması önem taşıyor. Okul öncesi her 10 çocuktan 1’i görme problemi yaşadığı gibi; okul çağındaki her 4 çocuktan biri göz ya da görme sorunu yaşıyor.

Çocuklarda göz sağlığına dikkat edebilmek için, uzmanlar düzenli olarak muayene yapılması gerektiği gibi, görme sorunu olan çocukların doktor muayenelerinin sık sık yapılması, gözdeki bozulmanın hızlanmasını engelliyor.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir