Anne Baba Okulu

Çocukların Okula Alışmasını Sağlama Yolları

Okula yeni başlayacak olan çocuklar; ebeveynlerinden ayrı kalma, başka bir sosyal ortama uyum sağlama, tek başına ihtiyaçlarını giderme gibi konularda zorluk yaşayabiliyor. Çocukların okula uyum sürecini hızlandırmak için ebeveynlerin dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunuyor.

Birçok çocuğun dış dünyayla ilk kez tek başına karşılaştığı okulda, çocuğun karşılaştığı sorunları tek başına çözebilmesinin büyük öneme sahip olduğunu söyleyen Liv Hospital Çocuk Gelişimi Uzmanı İlknur Güven, çocukların okula zorluk çekmeden uyum sağlayabilmeleri için ebeveynlere önerilerde bulundu.

Ebeveynlere Öneriler

Okulda, ebeveynlerinden uzak kalan çocuklar kendilerini güvende hissetmediği durumlarda, okula gitmeyi reddedebildiği gibi, öfke patlamaları ve ani sinir krizleri de yaşayabiliyor. Anne ve babasından hiç ayrı kalmamış olan çocukların okula başlamadan önce kısa süreli ayrılıklara alıştırılması, okula uyum sağlayabilmesi açısından önem taşıyor.

Kaygılarınızın Üstesinden Gelin

Çocuklar, ebeveynlerinin yalnızca söz ve davranışlarından değil, mimik ve tavırlarından da bazı sonuçlara ulaşabilir. Bu nedenle ebeveynlerin çocukların okula başlamasıyla ilgili duyduğu kaygının üstesinden gelmesi, çocukların kaygısını da azaltacaktır.  Dolayısıyla okula başlama konusundaki kaygılarınızı azaltmanız, çocukların daha kolay uyum sağlamasına yardımcı olacaktır.

Kararlı Olun

Çocuğu okula gönderme konusunda sakin ve kararlı hissetmek, çocukların sorumluluk üstlenmek durumunda kalmasını sağlıyor. Okula gitme tercihini çocuğa bırakmak ya da okula gitmek istemeyen çocukların okula başlamasını ertelemek, çocukların uyum sağlama sürecini zorlaştıracaktır. Bu nedenle okula gitme konusundaki kararlılığınızı çocuğa hissettirmeniz önemlidir.

Okula Devam Etme Zorunluluğunu Anlatın

Çocukların hasta olması, okula gitmek istememesi ya da farklı bir sebep dolayısıyla okuldan uzak kalabileceğini düşünmesi; ağlama krizi geçirmesine ve karın ağrısı, baş ağrısı gibi psikolojik hastalıklar yaşamasına yol açabilir. Bu nedenle, çocuğun hasta olması ya da okula gitmek istememesi nedeniyle okuldan ayrılmasının mümkün olmayacağını hissettirin ya da doğrudan anlatın.Okula Alışma

Uyum Sürecinde Okulu Ziyaret Edin

Çocuğun sorun yaşamadan okula alışmasını sağlamak için, ebeveynlerin ilk hafta okulu belirli sürelerle ziyaret etmesi, yararlı olabilmektedir. Okul fobisi olan ya da okula gitmek istemeyen çocukların adapte olmasını kolaylaştırmak için, öğretmenlerinin rehberliğinde, ilk birkaç gün kısa aralıklarla okulu ziyaret edebilirsiniz.

Çocuğunuzu Kandırmayın

Çocukların okula devam etmesini sağlamak için “Ağlarsan okula seni okula almazlar”, “Okula gitmezsen kimse seni sevmez” gibi cümleler kullanmayın. Okulu sevmesini sağlamak için çeşitli yöntemler deneyin. Okuldaki arkadaş ilişkilerini geliştirmek ve derslerine daha fazla ilgi duymasını sağlamak için çocuğunuzla yakından ilgilenin.

Okula yeni başlayacak olan ya da ilkokula devam eden çocukların okula alışmasını ve okulu sevmesini sağlamak için okul hakkında çocuğunuzla doğru bilgiler paylaşmanız ve okuldaki yaşamıyla ilgilenmeniz önem taşıdığı gibi, çocuğun üzerine çok fazla düşmeniz ya da endişe duymanız, çocuğun okula alışmasını zorlaştıracaktır.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.