Anne Baba Okulu

Çocukların Okula Uyumunu Kolaylaştırma Yolları

Okula yeni başlayacak olan öğrenciler kadar, temel eğitime devam eden öğrenciler için de, yaz tatilinin ardından okula uyum sağlamak zorlaşabiliyor. Çocukların okula uyum sağlama süreçlerini hızlandırmak için uyku ve beslenme düzenleri ile günlük alışkanlıklarına dikkat edilmesi gerekiyor.

  1. Çocukları Uyku Düzenine Alıştırın

Yaz aylarında istedikleri saatte uyuyup, sabahları genellikle geç uyanan çocukların, okul saatlerine alışabilmesi için, okullar başlamadan önce uyku saatlerinin düzenlenmesi gerekiyor. Ebeveynlerin, çocukları okul dönemine kademeli olarak alıştırılması için, okullar başlamadan önce istedikleri kadar uyumalarını teşvik etmek yerine, okul saatlerine göre uyuyup, uyanmalarına yardımcı olmaları gerekiyor.

  1. Ekran Alışkanlıklarını Değiştirin

Çocukların bilgisayar, tablet, televizyon ya da telefon ile geçirdikleri sürenin azaltılmaya başlanması da önem taşıyor. Tatil döneminde boş zamanlarını teknolojik cihazları kullanarak geçiren çocukların, okullar başlamadan önce, tablet, bilgisayar gibi cihazları kullanmalarına sınırlama getirilmesi önem taşıyor.

  1. Ders Tekrarları Yapmalarını Sağlayın

Yaz tatilinde çocukların büyük bölümü ders çalışmaya ara verdiği gibi, okullar başlamadan önce, temel konularda tekrarların yapılması önem taşıyor. Çocukların ders tekrarı yapmaması, okula uyumu zorlaştırdığı gibi, önceki konuların gözden geçirilmesi, hem okula daha hızlı alışmalarını hem de bilgilerini canlı tutmalarını sağlıyor.Çocukların Okula Uyum Süreci

  1. Sağlık Kontrollerini Aksatmayın

Çocukların fiziksel ve ruhsal açıdan okul dönemine hazır olduğundan emin olmak için, okullar başlamadan önce sağlık kontrollerinin yapılması büyük önem taşıyor. Göz hastalıkları, deri hastalıkları, işitme problemleri ve diş kontrolleri başta olmak üzere, çocukların genel sağlık kontrollerinden geçmesi ve gerekli aşılarının yapılması önem taşıyor.

  1. Oda Düzenini Gözden Geçirin

Yaz tatili sona ererken, çocukların odalarındaki düzenin gözden geçirilmesi ve ders çalışmaya uygun hale getirilmesi önem taşıyor. Çalışma masası, kitaplık, kıyafet dolabı gibi alanların yeniden düzenlenmesi, çocukların okula giderken ve ders çalışırken sorun yaşamasını engelliyor.

Çocukların yeni eğitim öğretim dönemine hızlı bir şekilde uyum sağlayabilmesine yardımcı olmak ve derslerinde gösterdikleri başarının düşmesini engellemek için ebeveynlerin; uyku, oda düzeni, günlük alışkanlıklar gibi noktalara dikkat etmesi gerekiyor.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.