Anne Baba Okulu

Çocukların Sosyal Medya Kullanımı Hakkında Ebeveynler Ne Yapmalı?

Çocukların sosyal medya kullanımı hakkında uzmanlar çeşitli uyarılarda bulunuyor. Kaç yaşında başlanabilir? Ebeveynler düşen görevler nelerdir?

İsteyin ya da istemeyin çocuğun sosyal medya kullanmaya başlayacak. Fakat bunu kontrol altında tutmak sizin elinizde. Hem çocuğunuzun güvenliğini sağlayabilmek hem de onu bu konuda bilinçlendirebilmek için size düşen görevler var. İşte çocukların sosyal medya kullanımı hakkında ebeveynlerin yapabilecekleri:

Siz çocuğunuzla konu hakkında konuşmayı geciktirseniz de çocğunun sizin gibi çekingen davranmayabilir. Instagram gibi siteler 13 yaş altı çocukların kaydını engellese de çocuklar bu engelleri aşmayı öğreniyorlar. Dolayısıyla siz çocuğunuzu sosyal medya hakkında uyaramadan o kendini bu mecralarda bulabilir. Konuşmayı geciktirmeyin.

Yapılan birçok çalışma sosyal meya kullanımının 9 yaşına kadar indiğini göstermektedir. Çocuklar ders aralarında bahçede top oynamak yerine artık telefonlarıyla ilgilenmeyi tercih ediyorlar. Peki ne yapılmalı?

Çocukların sosyal medyada akranlarıyla iletişim kurmalarında bir sakınca yok. Haddinden fazla vakit geçirmedikleri sürece çocuklar 13 yaşından itibaren sosyal medya kullanabilir. Özellikle kendilerini daha iyisine yönlendirebilecek motivasyona sahip olmalarını sağlayacak içeriğe erişmeleri iyi bile olabilir. Çeşitli platformlar, çocukların başkalarının başarılarını kutlamaları ve kendilerini nasıl ifade ettikleri konusunda yaratıcı olmaları için ilham kaynağı olabilir. Ancak ebeveynler, siber zorbalık ve uygunsuz içeriğe maruz kalma potansiyelinin de farkında olmalıdır. Özellikle küçük çocuklar, kendilerini tehlikeye attıracak durumlara sokabilecek çevrimiçi eylemlerinin sonuçlarını fark etmeyebilirler. Bunların farkında olmak önemli.

Pek çok sosyal medya aracı ebeveynler için bir rehber sunar. Böylece çocuğunuzun çevrimiçi hareketlerini takip edebilirsiniz. Fakat detaylarda ne yapmanız gerektiğini bilmeniz daha önemlidir. İşte yapılabilecekler:

Çocukların Sosyal Medya Kullanımı Hakkında Ebeveynler Ne Yapmalı?

Çocukların Sosyal Medya Kullanımı

Konuşun

Çoğu çocuk ebeveynlerinden habersiz olarak sosyal medya kullanmaya başlar. Oysa bundan haberiniz olmalı. Böylece çocuğunuzu doğru yönlendirebilirsiniz. Bunun için çocuğunuzla sosyal medya hakkında konuşun. Ona tehlikeleri anlatın. Her zaman yardımcısı olacağınız ve olası durumları size anlatması gerektiğini belirtin.

Plan Yapın

Eğer çocuğunuz bir sosyal medya hesabı açmak istiyorsa onunla bu konuyu planlayın. Neden istediğini sorun ve yapıcı sorularla onu yönlendirin. Sağlıklı sosyalleşme için teşvik edin, güvenliğinden emin olun ve sürekli iletişim halinde kalın.

Gizliliğe Önem Verin

Çocukların güvenliği için sosyal medya hesaplarının yalnızca tanıdıkları kişilere açık olması tavsiye edilir. Hesapların gizlilik özelliğini kullanmalı ve yalnızca tanıdıkları insanları arkadaş olarak kabul etmeliler.

Filtreleri Kullanın

Çocuğunuzun istemediğiniz bir dile maruz kalmasını istemiyorsanız bazı kelimeleri filtrelemeyi tercih edebilirsiniz. Küfürlü ya da kaba içeriklere erişememeleri için bu tip içerikleri filtreleyebilirsiniz.

Zaman Belirleyin

Gün içinde sınırsızca vakit geçirmesi çocuğunuzun zamanını yönetmesini engeller. Bunun önüne geçmek için gün içinde sosyal medya hesaplarına bakabileceği süreye birlikte karar verin.

Farkındalık Sağlayın

Sosyal medya üzerinden istediği her şeyi yapabileceğini düşünmemeli. Bilgisayar kullanımı konusunda bilinçlenmeli. Birileri hakkında kötü şeyler yazmanın ya da suç olabilecek davranışlar sergilemenin yanlış olduğunun bilincinde olmalılar.

Örnek Olun

Çocukların sosyal medya kullanımı hakkında konuşma yapabilmek için sizin de bu konuda bilinçli olmanız gerekir. Siz günde 6 saat telefonda gezinirken çocuğunuza süre kısıtlaması getiremezsiniz. Öncelikle davranışlarınızla örnek olun.  

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.