Anne Baba Okulu

Çocuklarla Origami Etkinlikleri

“Kağıt katlama sanatı” olarak da adlandırılan origami, bilindiği gibi Japonya’da geliştirilmiş bir sanattır. Farklı renk ya da desendeki kağıtların katlama işlemi ile yapılan origami; kesme ya da yapıştırma işlemleri ile de yapılabilir.

Çocuklar Neden Origami Yapmalı?

Origami, çocukların hayal gücünü geliştirebilmelerine önemli katkı sağlar. Genellikle tek parça kağıt kullanılarak yapılan klasik origamide, çocuklar üç boyutlu bir şeklin nasıl oluştuğunu da anlar. Böylece, origami yapan çocukların üç boyutlu düşünme becerileri de artar. Aynı zamanda origami yapmak çocukların görsel zekasını da artırır.

Çocuklar Neden Origami Yapmalı

Origami, çocuklara yalnızca mental anlamda değil, fiziksel beceriler anlamında da önemli bir katkı sağlar.Çocuklar origami yaparken her iki ellerini de birlikte kullandıklarından, origami psiko-motor gelişimleri de hızlanır.

Çocukların fiziksel, mental ve psikolojik gelişimine etkileri olan origami, çocuğun kendi yeteneklerini keşfetmesine ve özgüvenin artmasına da fayda sağlar.

Çocuklar için Origamiyi İlgi Çekici Kılmak

5 yaşından büyük çocuklar, rahatlıkla origami yapabileceği gibi, çocukların düz bir kağıt ile şekil oluşturmaya çalışması, onlar için sıkıcı görünebilir. Bu nedenle, renkli kağıtlar kullanmak ve origami eserlerini çocuklara göstermek önemlidir. Aynı zamanda ebeveynlerin de bir süre çocuklarla birlikte origami yapması, çocukların ilgisini artıracaktır.

Origamiden Gemi Yapma

Çocuklara Origamiyi Sevdirme

  1. Çocukların ilgisini çekebilecek bir yol bularak, origami yapmaya hevesli hale gelmesini sağlayın. (Renkli kağıtlar, çocuğun hoşuna gidecek origami eseleri vb. kullanabilirsiniz)
  2. Çocuğun yaşına uygun bir origami kitabı almak, işinizi kolaylaştıracaktır.
  3. Çocuğu teşvik edebilmek için yaş aralığına uygun olan basit şemalar ile başlayın.
  4. Origami yaparken çocuğa eşlik edebileceğiniz gibi, sizin de origami yapmanız çocuğun ilgisini artıracaktır. Bu nedenle, çocuğunuzun yanınızda olduğu zamanlarda origami yapabilirsiniz.
  5. Çocuğun ilgisini çekebilmek için, origami ile ilgili bilgiler de paylaşabilirsiniz. Hikayeler her zaman çocukların daha fazla ilgisini çektiğinden, origamiye olan ilgisini bu şekilde artırabilirsiniz. (Örneğin, origami ile turna kuşu arasındaki ilişkiden ve Hiroşima’ya atılan nükleer bombanın etkisiyle lösemi hastası olan Sadako Sasaki’nin hikayesinden bahsedebilirsiniz.)
  6. Çocuğunuz origamiyle yakından ilgileniyorsa, çeşitli kurslara giderek kendisini geliştirmesini sağlayabilir ya da farklı kitap, origami videoları gibi içerikler ile ona yol gösterebilirsiniz.origami

Çocuğunuz origami yapmaya istemiyorsa, onu zorlamamanız gerektiğini unutmayın. Her çocuğun ilgi alanı farklı şekillenebileceği gibi, ilgilenmediği bir alanda çocuğu zorlamak doğru değildir. Ancak çocuğun yeteneklerini keşfetmesini sağlayabilmek için onu yönlendirebilir ve çalışmalarının başarısını görmeyi sağlayabilirsiniz. Çocukların bir alanda başarılı olduklarını fark etmeleri, o alanda daha fazla çalışmalarını sağlar.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir