Çocuk Gelişimi

Dağınık Çocuk Odaları İçin Öneriler

Dağınık çocuk odaları nasıl toparlanır? Çocuk odalarının düzeni her ebeveyn için önem taşıyan bir konudur. Çocuk dolaplarının düzeni de oda düzenini direkt olarak etkilediği için mutlaka zaman ayrılması gerekir.

Çocuğun eşyalarını hemen bulabilmesi ve ortalıkta dağınıklık yaratmak yerine her şeyin yerli yerinde olması, hem ebeveyn, hem de çocuk açısından hayatı kolaylaştırır. Çocuk odalarındaki dolapların düzenini sağlamak için birkaç düzenlemeyi sürekli hale getirebilirsiniz.

Çocuk Odası Düzeni

Dağınık çocuk odaları için çözümler:

Sabah telaşını önleyin

Sabahları yaşanan giyinme telaşını önlemek için çocuğunuzun dolabını sık kullanım sırasına göre düzenleyebilirsiniz. Bunu yaparken, tüm eşyaları çocuğunuzun kolaylıkla ulaşabileceği bir şekilde yerleştirmeniz önem taşır. Kıyafetleri günlere göre organize ederek yerleştirmek da haftalık bazda fayda sağlayabilir. Bu sayede çocuk da hangi gün ne giyeceğini bilerek, kendisi giyinebilir.

Dolap düzeni için tasarlanmış ürünler kullanın

Dolap düzeni sağlamak için özel olarak üretilmiş ürünlerden edinerek, dolabın derli toplu olmasına katkı sağlamış olursunuz. Örneğin; çekmece seperatörleri, sepet ve kutular eşyaları karışmadan yerleştirmenize yardımcı ürünlerdir. Kemer askıları ve kancalar da dolabın her yüzeyini kullanabilmenizi sağlayacak ürünlerdir.

Çocuğunuzun ihtiyacına göre yerleştirin 

Çocuğunuzun dolabındaki her eşyaya kolaylıkla ulaşabiliyor olması gerekir. Çocuğun boyuna göre ulaşabildiği en yüksek nokta neresi ise, sık kullanılan eşyalarını bu noktanın altına yerleştirmeniz en doğru yöntemdir. En sık kullanılan eşyalar ile en az kullanılan eşyaları da ayırarak, çocuğunuzun kendi kullanım ihtiyaçları doğrultusunda bir yerleştirme yapmanız fayda sağlar.

Kardeş kavgalarını engelleyin

Tek dolabı iki kardeş kullanıyorsa, dolabın yarısını bir separatör ile belirleyerek, ayırmanız gerekir. İki kardeşin birlikte kullandıkları eşyalar olsa bile, genel kullanımları için kendi dolaplarının belirlenmiş olması durumunda, kardeşlerin kavga etme olasılığı azalacaktır.

Oyuncakları unutmayın

Çocuğunuzun dolabında, oyuncakları için de yer belirlemeniz gerekir. Bunu en baştan yaparsanız, diğer eşyaların yerleşimi de daha kolay olacaktır. Çocuk oyuncaklarının dolapta olması, çocuk odasının dağınıklığını engeller.

Dolabı birlikte süsleyin

Her çocuk dolabının en sevdiği renkler ve resimlerle süslenmesi fikrine bayılır. Çocuğunuz ile birlikte dolabını süslerseniz, hem birlikte hoşça vakit geçirmiş, hem de çocuğunuzun kendi dolabını sahiplemesini sağlamış olursunuz.

Çocuk odasının genel düzeninde belirleyici öneme sahip olan çocuk dolaplarının düzenli olması, ebeveyn ve çocukların da daha huzurlu olması anlamına gelir. Çocuk dolaplarının sürekli düzenli kalabilmesi için belirli aralıklarla yeniden düzenleme yapmak şarttır. Bu sayede, çocukların her aradıklarını hemen bulabildikleri bir dolap düzenine kavuşmak mümkün olur.

Oyuncak depolama fikirleri

Çocuk Odası İçin Depolama Önerileri

Dağınık çocuk odaları için depolama çözümleri. Çocuk odalarındaki en büyük ihtiyaçlardan biri olan ekstra depolama alanlarını çoğaltabilmek elinizde.

Çocuğunuzun odasındaki dağınıklığı kaldırabileceğiniz ek depolama çözümleri yaratmanız mümkün. Biraz yaratıcılık, biraz da pratik bilgi sayesinde çocuk odasındaki depolama alternatiflerinin sandığınızdan fazla olduğunu fark edeceksiniz.

1. Çocuk odası mobilyası seçerken, doğru modeller seçmeye özen gösterin.

Çocuk odaları için en uygun modeller depolama ünitelerini içinde barındıran mobilyalardır. Böylece odada ekstra kutu, sepet ve aksesuar bulundurmak zorunda kalmazsınız.


2. Çocuk gardıroplarında en kullanışlı modeli seçin.

Tek tarafında alternatifli asma seçenekleri, diğer tarafında ise raflar bulunan modellerdir. En altta çekmecelerin de bulunması tercih sebebidir. Böylece, tek bir dolap içinde farklı depolama alanlarına sahip olunur.


3. Bebek odası için doğal renklerdeki şifonyerleri tercih edin.

En üste bez değiştirme ünitesi ekleyebilir, bebeğiniz büyüdüğünde de aynı şifonyeri çocuk odasında değerlendirebilirsiniz. Meşe bir yatak, dolap ve çekmece seti zamana meydan okuyacak klasik mobilyalardır.

Bebek odası halısı

4. Çocuk odaları için ideal yatak modelleri altında çekmece bulunan, yüksek yataklardır.

Bu sayede, yatağın altındaki atıl bölümden depolama alanı olarak faydalanabilmek mümkün olur. Yine bu şekilde, koltuk seçerken de altında depolama bölmesi olan modelleri tercih edebilirsiniz.


5. Çocuk odasının planına uygun olarak ekstra raf üniteleri de oluşturabilirsiniz.

Girintili bir duvara dar raflar yerleştirebilir, köşeleri üçgen raflar ile değerlendirebilir ya da çocuğunuzun boyuna uygun yükseklikte – altında depolama bölmesi olan – bir oturma ünitesi tasarlayabilirsiniz.

Rafların pozisyon ve tasarımlarına uygun olarak alt ve kenarlarına çakacağınız askılar sayesinde çocuğunuzun eşyalarını asmak veya torba gibi depolama ünitelerini sıralayarak, çoğaltmak da mümkün olur.


6. Çocukların kendi eşyalarını toplamalarını özendirmek için renkli kumaşlardan büzgülü torbalar dikebilirsiniz.

Ya da kutu ve sepetleri en sevdikleri renklere boyayarak, üzerlerine favori kahramanlarının fotoğraflarını yapıştırabilirsiniz. Hatta kutu ve sepetleri eğlenceli hale getirebilmek için çocuğunuzla birlikte üzerlerine farklı aksesuarlar yapıştırarak, çeşitli renklerdeki malzemelerle süsleyebilirsiniz.

Çocuk odalarında mümkün olduğunca fazla depolama alanı yaratarak hayatınızı kolaylaştırabilirsiniz. Depolama alanlarını renklendirip, süsleyerek, çocuklarınızı erken yaşta kendi eşyalarını toplamaya özendirebilirsiniz.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir