Eğlenceli Bilgiler

Daktilo Nedir? Daktilo Nasıl Kullanılır?

Daktilo, eski zamanlarda yazı yazılmasını sağlayan, yazı makinesidir. 1829’da ABD’de William Austin Burt tarafından ilk kez patenti almıştır.

Bu alet, yazıcının hareketli tipinde üretilenlere benzer karakter yazmak için mekanik veya elektronik bir makinedir.

İlk ticari daktilolar 1874’te tanıtıldı, ancak 1880’lerin ortalarına kadar ofislerde yaygın değildi. Alet hemen hemen kişisel el yazısı ile yapılan yazışmalar dışında neredeyse tüm yazılar için vazgeçilmez bir araç haline geldi. Profesyonel yazarlar tarafından, ofislerde ve özel evlerde iş yazışmaları için yaygın olarak kullanıldı.

Daktilolar 1980’lere kadar çoğu ofiste standart bir araçtı. Bilgisayarın yaygınlaşmasıyla yerini bilgisayara bıraktı. Bununla birlikte, daktilo dünyanın bazı yerlerinde özel uygulama için gereklidir ve bazı yerlerde hâlâ popülerdir. Birçok Hint şehri ve kasabasında, yazarlar elektrik kesntiler sebebiyle hâlâ daktilo kullanmaktadır.

Daktilo Nasıl Çalışır?

Bir tuş dizisine sahiptir ve birine basıldığında, hareketli tipte kullanılan tuşlara benzer tuşlar bir eleman tarafından kağıda kurumuş mürekkepli bir kurdelenin vurulmasıyla kağıt üzerinde farklı bir tek karakter oluşmasına neden olur. Her harf ayrı bir anahtara karşılık gelir, ancak mekanizma ayrıca her olası karakter için farklı bir kısmı kullanılan tek tip bir eleman olarak kullanabilir.

daktilo

Elektronik Daktilolar

Elektrikli daktilolar, yaklaşık bir asır öncesine kadar yaygın bir popülariteye ulaşmasa da, elektrikli daktilo için temel zemin, 1870 yılında Thomas Edison tarafından icat edilen Universal Stock Ticker tarafından atıldı. Bir telgraf hattının diğer ucunda özel olarak tasarlanmış bir daktilo olarak üretime girdi.

Bazı elektrikli daktilolar 19. yüzyılda patentliydi, ancak seri olarak üretilen ilk makine 1900’lü yıllarda hayatımıza girdi.

Elektrikli daktilo tasarımları, tuşlarla kağıda çarpan eleman arasındaki doğrudan mekanik bağlantıyı kaldırmıştır. Daha sonra elektronik daktilolarla karıştırılmaması gereken elektrikli daktilolar, sadece tek bir elektrikli bileşen içermektedir: motor. Tuş vuruşu daha önce doğrudan bir yazı çubuğunu hareket ettirdiğinde, şimdi mekanik gücü motordan yazı çubuğuna yönlendiren mekanik bağlantılara geçti.

daktilo

Daktilonun Bugünü

1970’lerde ve 1980’lerin başında daktilo ve kelime işlemciler için bir geçiş zamanıydı denilebilir. 21. Yüzyılın başında ise daktilolar artık alt kültürler arasında popüler olmaya başladı.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.