Çocuk Kulübü

Dengeli ve Düzenli Beslenme

İnsan, hayvan ve bitkiler canlı varlıklardır. Canlılar büyüme ve gelişme esnasında beslenmeye ihtiyaç duyar. Beslenme, vücudun günlük enerji ihtiyacını gidermek için dış ortamdan alınan besinlerle gerçekleştirilir. Birçok besin grubu vardır. Her bir besin grubu sahip olduğu özellikler sayesinde vücudumuza farklı açılardan yarar sağlar.

Besin gruplarını öğrenmek için besin tablosuna bir bakalım.

Besin Piramidi

Beslenirken dikkat etmemiz gereken temel iki kural vardır. Bunlar, dengeli ve düzenli beslenmedir. Düzenli beslenme, belli zaman aralıklarıyla yapılan beslenme şeklidir.

Zaman aralıkları ne çok sık ne de çok aralıklı olmamalıdır. Genel olarak beslenmemizi sabah, öğle ve akşam olmak üzere üç ana öğünde yaparız. Bu yönüyle bir günü üç eşit parçaya böleriz.  Vücudumuzun ihtiyacına göre bu zaman aralıkları değişebilir.

Ana öğün aralarında ara öğün zamanları yaratabiliriz. Ara öğünler karnımızı tam olarak doyurmadığımız sağlıklı atıştırmalıkların alındığı beslenme zamanıdır. Sağlıklı atıştırmalıklara meyve veya kuruyemiş örnek olarak verilebilir.

 

Düzenli Beslenmek Nedir?

Düzenli beslenmenin yanı sıra dengeli beslenmede çok önemlidir. Dengeyi etrafımızdaki değişik nesnelerle açıklayabiliriz. Örneğin parklardaki tahterevalliler. Her iki taraftaki ağırlık aynı olduğunda oyundan daha fazla zevk aldığımız gibi harcadığımız güç de eşit olur.

Dengeli Beslenmek Nedir?

Dengeli beslenme her besinden yemek anlamına gelir. Besinlerin sahip olduğu özellikler farklılık gösterir. Bu nedenle her besinden yeterli miktarda aldığımızda besinlerin vücudumuza sağladığı faydalar da çeşitlenecektir. Besin tahterevallisi çoklu denge tahtalarından meydana gelir. Her bir besin grubundan yeterli miktarlarda tüketilmesi sağlıklı olmamızı sağlar.

Besin gruplarını aklınızda tutmakta zorlanırsanız bu konuya şu açıda da bakabilirsiniz. “Her renkten gün içinde yemeğe çalışmalıyım.” Bu bilgi de besinlerin sahip olduğu özelliklerden ve faydalarından yararlanmamızı sağlar.

Beslenmek enerji için gerekli olduğu kadar sağlıklı bir yaşam sürmek için de gereklidir. Dengeli ve düzenli beslenmek bizi hastalıklardan korur. Bu yönüyle yaşam kalitemiz artar.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.