Çocuk Haberleri

Depakin, Bebeğin Otizmli Doğmasına Yol Açabiliyor

Sağlık Bakanlığı, Fransa’da 14 bin kadının, otizmli bebek dünyaya getirme riskini yüzde 40 oranında artırdığı öne sürülen Depakin adlı ilaç ile ilgili açıklama yaptı.Hamilelikte Enfeksiyon

Yapılan açıklamada, ilacın bebekler üzerinde yan etki olarak gelişimsel bozukluğa yol açabildiği belirtildi. İlacın riskleriyle ilgili ruhsat sahibine, hekimlere ve hastalara gerekli uyarıların yapıldığı bildirildi. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada “Kız çocukları/kız ergenler/çocuk doğurma potansiyeli olan kadınlar ve gebe kadınlarda, yüksek teratojenik potansiyel riski (ilaç ve yabancı maddelerin anne karnından plasenta yoluyla bebeğin dolaşımına geçmesi sonucu bebekte biçim bozuklukları ve noksan gelişme sonucu kendini gösteren bozukluklar) ve uterusta valproata maruz kalan bebeklerde gelişimsel bozukluk riski bulunmaktadır.” İfadeleri kullanıldı.

Epilepsi ve Manik Depresif Hastaları Tarafından Kullanılıyor

Depakin adlı ilaç, içerdiği sodyum valproat maddesi nedeniyle, bebeklerin gelişimini olumsuz etkiliyor. Sodyum valproat, bipolar bozukluk olarak da bilinen, manik depresif hastalığının tedavisinde sık kullanılan ilaçlar arasında yer alıyor. Ayrıca epilepsi hastaları da, Depakin adlı ilacı yaygın olarak kullanıyor.

İlacın Kullanımına Doktorlar Karar Veriyor

Depakin adlı ilacın üreticisi olan firma, yaptığı açıklamada, epilepsi tedavisine devam edebilmek için her bir hasta için ayrı ayrı değerlendirme yapıldığı ve ilacın faydaları ve yan etkileri göz önünde bulundurularak, hastanın ilacı kullanıp kullanmayacağına hekimlerin karar verdiğini belirtti.

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından yayımlanan dokumanda ise hamile kalmayı düşünen ve gebe kadınlar için riskler ile ilgili bilgilere yer verildi.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir