Anne Baba Okulu

Derse Odaklanma İçin Ne Yapılmalı?

Derse odaklanma sorunu yaşayan çocuklar için öneriler. Çocuğunuzun konsantrasyon sorunu varsa bunu ciddiye almalısınız.

Dikkat duygu ve düşüncenin bir konu ya da sorun üzerinde toplanması, zihnin uyanık bulunması durumudur. Dikkat eksikliği ise çocuğun bir konuya yoğunlaşamaması, yaş ve gelişimine göre çok kısa yoğunlaşması, dikkatinin çok çabuk dağılması anlamlarına gelmektedir.

Dikkat Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

Okul öncesi çocuklarda:

 • Çocuklarda motor huzursuzluk ve hareketlilik ön plandadır.
 • Karmaşık biçimde hareket ederler
 • Yapılandırılmış aktivitelere yönelemezler.
 • Oyun ilişkilerine uyum sağlamakta güçlük çekerler.

Okul çocuklarında:

 • Yerinde oturmakta zorlanırlar.
 • Kurallara uymakta zorluk çekerler.
 • Ders sırasında arkadaşları ile konuşan çocuklar olarak tanınırlar.
 • Ödevlerini tamamlayamazlar.
 • Görevlerini yerine getirememe ve organize edememe sorunları yaşarlar.
 • Eşya kaybederler.
 • Unutkandırlar.
 • Sık yaralanırlar.
 • Arkadaş ilişkilerinde ve oyunların kurallarını öğrenmekte güçlük çekerler.
 • Sıralarını beklemekte zorlanırlar.
 • Tehlikeli aktivitelere yönelirler.

“Çocuğumun dikkati kolayca dağılıyor; çocuğum odaklanmıyor ve dinlemiyor.” Ebeveynler dersle ilgili genelde bu şikayetlerde bulunurlar.

Çocuğunuz öğrenmeye odaklanamıyor mu? Okulda ve ev ödevlerinde dikkati kolayca dağılıyor mu? Dikkat eksikliği bozukluğu (DEHB veya ADD) olan bir öğrenci, dersi dinlemiyor veya bunlara dikkatini veremiyor olabilir. Hayal kuruyor, pencereden dışarı bakıyor veya alakasız seslere, diğer uyaranlara odaklanıyor olabilir. Sonuç olarak dersleri kaçırıyor olabilir.

Sebep: Dikkat eksikliği sadece dikkatini verememe değil, aynı zamanda dikkati kontrol edememe durumudur. Dikkat eksikliği olan çocukların beyin uyarılma düzeyleri daha düşüktür, bu da çocuğun odaklanmasını engelleyen bir durumdur. Dikkat bozukluğu olan çocuklar, bir etkinlik yeterince uyarıcı olmadığında özellikle dikkat dağıtıcı şeyleri ayarlamada zorlanırlar. Odaklarını kolayca kaybederler.

Engeller: Dikkat bozukluğu olan çocuklar derslere veya sürekli zihinsel çaba gerektiren herhangi bir göreve odaklanmakta zorlanırlar. Bazen, bu dikkat dağınıklığı kasıtlı ve sinir bozucu görünebilir.

Dikkat dağınıklığını sona erdirmek ve çocuğunuzun okul çalışmalarına odaklanmasına yardımcı olmak için yazımızdaki çözüm önerilerini uygulayabilirsiniz.

İşte derse odaklanma sorunu yaşayan çocuklar için öneriler.

Bored girl in classroom

Sınıfta Odaklanma Teknikleri

Öğretmenler çocukların derse odaklanma sorunu için ne yapabilir?

Oturma yerini akıllıca seçin.

Dikkat bozukluğu olan çocukları öğretmene yakın, kapılardan veya pencerelerden uzak tutmak, olası dikkat dağıtıcı unsurları en aza indirmeye yardımcı olacaktır.

Sınıftaki tüm çocukların odaklanması sağlanmalı.

Dikkat bozukluğu olan çocukları diğer çocuklardan ayırmamak, herkesin odaklanabilmesi için eşit koşulları oluşturmak gerekir.

İşleri ilginç tutun.

Yüksek ve düşük ilgi gerektiren etkinlikler arasında geçiş yapın ve mümkün olduğunda ders sürelerini kısa tutun veya bir dersten diğerine ilerleme hızını değiştirin.

Farklı öğrenme stilleri tercih edilmeli.

Sınıfta çok sayıda öğrenme stilini barındırmak için çeşitli stratejiler ve öğretim teknikleri kullanın, böylece tüm öğrenciler derslere en iyi öğrendikleri şekilde yaklaşma fırsatına sahip olur.

Tüm derslere görsel, işitsel ve kinestetik yönleri dahil edin.

Dersler çok yönlü olmalı. Öğrencilere bireysel olarak ve grupla işbirliği içinde çalışma fırsatları verin.

Kınama yerine yönlendirin.

Dikkati dağılan bir öğrenciyi azarlamak yerine, onu utandırmayacak şekilde yönlendirin. Bazen dikkati bozulan bir çocuğa cevap verebileceğini bildiğiniz bir soruyu sormak veya ona yakın durup omzuna hafifçe dokunmak gibi sözlü olmayan ipuçları vermek çocuğu tekrar odak noktasına getirebilir.

Evde Odaklanma Teknikleri

Ebeveynler çocukların derse odaklanma sorunları için ne yapabilir?

Günlük bir ev ödevi rutini oluşturun.

Bazı çocukların okul ve ev ödevi arasında ara vermesi gerekir veya ödevler arasında sık sık ara verilmesi gerekebilir. Dikkatini dağıtmaktan ve ertelemekten kaçınmasına yardımcı olmak için çocuğunuz için en iyi olanı bulun.

Dikkat dağıtmayan bir ortam hazırlayın.

Bazen en iyi öğrenme ortamı, arka planda müzik çalan mutfak masası olabilir. İdeal öğrenme noktasını bulana kadar denemeler yapın.

Başlayın.

Çocuğunuzla oturun ve her görev için neyin gerekli olduğunu anladığından emin olun.

Gerektiği gibi denetleyin.

DEHB’li çocukların çoğu, görevlerini sürdürmek için önemli bir yetişkin denetimine ihtiyaç duyar. Durumlar düzeldikçe ve çocuk olgunlaştıkça, çocuğunuzun odakta olduğundan emin olmak için sürekli gözetimden sık sık kontrollere geçebilirsiniz.

Ödevler arasında kısa aralara izin verin.

Bir ödev tamamlandığında çocuğunuzun uzamasını veya bir şeyler atıştırmasını sağlayın. Bu, iş yükünün daha yönetilebilir görünmesine yardımcı olabilir.

Büyük ödevleri parçalara ayırın.

Büyük ödevleri, her biri net bir hedefe sahip “parçalara” ayırın. Çocuğunuz bir görevin üstesinden gelinebilir olduğunu hissederse, dikkati dağılma olasılığı daha düşük olacaktır.

Uzaktan Eğitimde Odaklanma Sorunu İçin Öneriler

Derse odaklanma özellikte uzaktan eğitimde bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Peki bu süreçte ne yapılabilir?

Uzaktan eğitim beklentisini anlayın.

Öğrenciler öğrenme amacıyla çevrimiçi olarak ne kadar zaman harcamalıdır? Tüm öğrenciler için ekran başında kalma süreleri farklıdır. Daha büyük öğrenciler, daha küçük öğrencilere göre daha uzun süre ekran başında kalabilir. Çocuğunuzun öğretmeni veya okulu, neyin makul olduğuna dair önerilerde bulunmalı. Küçük çocuklar için etkileşim ve oyun öğrenme açısından değerlidir.

Çocuğunuz için hangi tür faaliyetlerin en iyi sonucu verdiğini belirleyin.

Çocuğunuzun diğerlerine göre tercih ettiği belirli uzaktan eğitim etkinlikleri mi? Örneğin, çocuğunuz canlı bir eğitmene yanıt verdiği zaman uyumlu aktivitelerle mi yoksa sizinle bire bir oturarak mı daha iyi çalışıyor? Hangi öğrenme platformları çocuğunuzu diğerlerinden daha fazla meşgul ediyor gibi görünüyor? Bu soruların yanıtları, siz ve çocuğunuzun öğretmeni için, çocuğunuz için en uygun öğrenim deneyimlerini planlamanıza yardımcı olması açısından değerli olabilir.

Hareketi teşvik edin.

Çocukların gün boyunca sık sık vücutlarını hareket ettirmeleri gerekir. Çocuğunuzun bir uzaktan öğrenme görevine odaklanması beklenmeden önce egzersiz için zaman tanıyın. Bazı çocuklar ayakta durduklarında görevlere daha iyi odaklanabilir. Çocuğunuzun ayakta durabilmesi için bilgisayarınızı veya tabletinizi yükseltilmiş bir yüzeyde tutmayı düşünün.

Dikkat dağıtıcı unsurları azaltın.

Mümkünse, çocuğunuz okul ödevlerini tamamlarken dikkat dağınıklığını azaltın. Buna gürültünün yanı sıra görsel gürültü veya dağınıklık dahildir. Çocuğunuz için belirlenmiş bir çalışma alanı yardımcı olacaktır.

Programınızı gerektiği gibi ayarlayın.

Çocuğunuz hüsrana uğramışsa bir mola verin (ve daha sonraki bir gün veya saatte tekrar ziyaret etmek) veya konuyu daha derinlemesine araştırarak zaman geçirmek için programınızda bir değişiklik yapın. Bazı öğrenme etkinliklerinin gerçekleştirilmesi diğerlerine göre daha kolay olacaktır. Çocuğunuzun en uyanık ve meşgul olduğu günün saatlerinde daha zor olan faaliyetler veya konularda çocuğunuzla birlikte çalışmayı düşünün. Bir çocuk için daha kolay olan ve bu nedenle daha hızlı ilerleyen öğrenme materyali, farklı bir zamanda tamamlanabilir (öğleden sonra veya hatta başka bir gün gibi). Siz ve çocuğunuz için en iyi olanı öğretmeninizle paylaşmak da yararlıdır.

Odaklanmak için bir kontrol listesi kullanın.

Odaklanma konusunda gerçekten zorlanan bazı çocuklar için, belirli bir aktivite için gerekli olan görevlerin temel bir görsel kontrol listesi yardımcı olacaktır. Örneğin, çocuktan bir dersi izlemesi, bir görev listesini okuması ve ardıdan o göreve yazılı bir yanıt vermesi istenirse, kontrol listesi bu gerekli aktivitelerin her biri için anahtar kelimeler içerecektir: izle, oku, yaz. Çocuk, tamamlandığında her görevi sizinle birlikte kontrol edecek ve bitirdiğinde olumlu bir övgü veya başka bir ödül alacaktır.

Ara verin.

Öğretmeniniz, çocuğunuzun öğrenme konusunda hayal kırıklığına uğramasını veya mutsuz olmasını istemez. Aslında, öğretmenler dersleri ilginç hale getirmeye ve öğrencileri için doğru zorluk seviyesini sağlayacak şekilde öğretimi uyarlamaya zaman harcarlar. Bir şey çok zorlayıcıysa veya çocuğunuz hayal kırıklığı düzeyine ulaşmışsa, aktiviteyi durdurup onu biraz ara vermeye teşvik etmede bir sorun yoktur. Ayrıca hızı düşürmek de sorun değildir, bu da çocuğunuza düşünmesi ve bilgiyi işlemesi için zaman vermeniz anlamına gelir. Aynı zamanda, tek bir oturuşta bütün bir dersin üstesinden gelmeye çalışmak yerine, bir seferde bir öğrenme bölümlerine katılmak anlamına gelir. Kendinize o dersi başka bir zaman veya başka bir gün öğrenme izni verebilirsiniz.

Anında olumlu geri bildirim sağlayın.

Çocuğunuz uzaktan eğitimini her tamamladığında, anında ve olumlu geri bildirim sağlayın! Ödevine bir onay işareti, yıldız veya çıkartma koymak kadar basit bir şey, çocuğunuzu motive etmek için çok faydalı olabilir. Çocuğunuzun öğrenmesine ve büyümesine yardımcı olmak için çok önemli bir rol oynadığınız için kendinizi kutlamayı unutmayın.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.