Çocuk Haberleri

Derste Telefon Kullanmak, Öğrencilerin Motivasyonunu Bozuyor

Uşak Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, cep telefonundan mahrum kalma korkusu (nomofobi) incelendi. Araştırmaya göre, öğrencilerin %49.2’si, derste telefon kullanımına bağlı dikkat dağınıklığı yaşıyor.Sınıf

Uşak Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileri tarafından yapılan ankete göre, cep telefonundan mahrum kalma korkusu, öğrencilerin motivasyonunu ve odaklanma düzeyini olumsuz etkiliyor. Connecticut Üniversitesi’nde Araştırmacı David Greenfield tarafından yapılan ve nomofobinin farklı aşamaları olduğunu ortaya koyan araştırmaya dayandırılan çalışmada, öğrencilerin telefon bağımlısı olmadıklarını savundukları da belirtildi.

Ankete katılan öğrencilerin %49.2’si derste telefon kullanımına bağlı olarak motivasyon bozukluğu ve dikkat dağınıklığı yaşadığını kabul ettiği gibi; öğrencilerin yüzde 30.4’ü, telefonun motivasyonlarını etkilemediğini düşünüyor.

Telefon kullanımı, ortaöğretim ve yüksek öğretim kurumlarında yaygın olduğu gibi, ilköğretim düzeyindeki öğrenciler arasında da giderek yaygınlaşıyor. Bu durum, öğrencilerin dikkat dağınıklığı, odaklanma sorunu ve motivasyon bozukluğu yaşamasına yol açıyor.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.