Çocuk Filmleri

Dinozor Filmleri

Dinozor filmleri arayışındaysanız sizin için 9 filmlik bir liste hazırladık. İşte dinozorları merak eden çocuklar ve ebeveynler için birlikte izlenebilecek güzel dinozor filmleri.

Jurassic Park’ın şimdiye kadar yapılmış en iyi dinozor filmi olduğunu hepimiz biliyoruz. Filmin devamı The Lost World ile Jurassic Park III ve Jurassic World de değişen derecelerde eğlenceliydi. Artık yeni dinozor filmleri izlemenin vakti gelmedi mi? Haydi birlikte içinde dinozor olan filmlere göz atalım.

Dünden Bugüne Dinozor Filmleri

The Lost World (1925)

Arthur Conan Doyle’un klasik romanının bu sessiz uyarlaması şeklinde ilk gerçek dinozor filmiyle başlıyoruz. Hikaye, dinozorların hala dünyayı dolaştığı Venezuela’daki bir platoya bir keşif gezisini anlatıyor. Yani bir grup cesur kaşif, Allosaurus ve Pteranodon’dan Triceratops ve Brontosaurus’a kadar birbirleriyle savaşan her türlü tarih öncesi yaratığa tanık oluyorlar. İkincisi, Londra’ya gidiyor ve filmin zirvesi sırasında Thames’de yüzüyor. Tüm bunlar, 1925’te son teknoloji ürünü stop-motion animasyonu kullanan film efsanesi Willis O’Brien tarafından canlandırılıyor. 1998’de Kayıp Dünya, Kongre Kütüphanesi tarafından “kültürel olarak önemli” kabul edildi ve ABD Ulusal Film Sicili tarafından korunması için seçildi.

King Kong (1933)

King Kong’un orijinal ve en iyi versiyonu 1933’te üretildi, ancak gücü on yıllardır azalmadı. Kong ve Ann Darrow arasındaki Güzel ve Çirkin tarzı aşk hikayesi hala kalp tellerini beklenmedik şekillerde titretiyor. Ancak Skull Island’daki dinozor sahneleri de unutulmaz. Stegosaurus, Brontosaurus ve Pteranodon’u hayata geçirmek için yukarıda adı geçen Willis O’Brien ve yardımcısı Buzz Gibson’ın yanı sıra çarpıcı stop-motion animasyonu kullanıldı. Kong ve Tyrannosaurus rex arasındaki savaşın çekilmesi haftalar sürdü ve hala film tarihindeki en büyük kavgalardan biri. Film, Jurassic Park 1993’te bilgisayar tarafından oluşturulan görüntü kullanımıyla her şeyi değiştirene kadar ekranda en unutulmaz dinozor tasvirini içeriyordu. Ancak bu yaratıkların nasıl göründüğü konusunda hala büyülü bir şey var.

Fantsaia (1940)

Fantasia, filmi çekilen en güzel dinozor hikayesini sunuyor. Walt Disney Productions’ın üçüncü animasyon filmi, diyalogu çok az olan ve daha çok ünlü klasik müzik parçalarına çalan sekiz deneysel kısa filmden oluşan alışılmadık bir filmdir. Bahar Ayini, Igor Stravinsky’nin bale ve dünyanın başlangıcını çizmek, gezegenin yaratılışıyla başlayıp dinozorların yükselişine ve düşüşüne doğru inşa etmek için etkileyici görseller kullanır. Sonuç hala doğanın sert gerçeklerini inandırıcı derecede acımasız bir şekilde tasvir eden yapımdır.

The Land Before Time (1988)

Steven Spielberg ve George Lucas tarafından yönetilen ve eski Disney animatörü Don Bluth tarafından yapılan Önce Zaman Ülkesi, korkunç bir kıtlık sırasında yiyeceklerin bol olduğu söylenen ‘Büyük Vadi’yi aramaya giden Littlefoot adlı yetim Apatosaurus ile ilgilidir. Yol boyunca bir Triceratops, bir Stegosaurus, bir Saurolophous ve bir Pteranodon ile farklı dinozor türlerinin hayatta kalmak için farklılıklarını ve önyargılarını bir kenara bırakması gereken ilginç bir hikaye oluşturuyor. Her şey Littlefoot’un annesini öldüren T-rex’i içeren dramatik bir kurguyu içerir.

Toy Story (1995)

Tüm zamanların en büyük filmlerinden biri, film tarihindeki en sevimli dinozor. Wallace Shawn tarafından dile getirilen Rex, sinirin yanı sıra güvensizliklerden muzdariptir. Kutudaki en akıllı oyuncak değil, çatışmadan nefret ediyor ve diğer dinozorlardan korkuyor. Ancak filmi boyunca kendine olan güveni artar, bu yüzden başlangıçta başka bir tarih öncesi oyun eşyası ile değiştirilmekten korktuğu yerde, Oyuncak Hikayesi’nin sonunda yaprak yiyen bir dinozorun ortaya çıkmasını umuyor.

Dinozor (2000)

Dinozor’un, çığır açan görseller içermek dışında fazla çekici bir hikayesi yok. Bu, bilgisayar animasyonlu filmin 127 milyon dolara mal olması önemli. Ama tarih öncesi yaratıklar gerçek gibi görünüyor. Hikaye, yetim bir Iguanodon’un bir lemur kolonisi tarafından yetiştirilmesi ve bir meteor yağmuru sırasında hayatta kalmak için savaşmalarıyla ilgilidir.

King Kong (2005)

Peter Jackson’ın 2005 King King versiyonu, listenin en muhteşem filmlerinden biri. Carl Denham, üzerinde çalıştığı filmini tamamlamak için olabileceği en mükemmel yerdedir. Kafatası Adası. Uzun süre aradığı baş rol oyuncusunu henüz bulmuştur. Bu talihsiz rolü üstlenecek olan kişi Ann Darrow’dur. Hiç kimse bu adada karşılaşacakları şeylerden haberdar değildir. Neden bu denli gizemli olduğunu da bilmezler ama kısa süre içinde bunun cevabını bulacaklardır. Bu gizli adada yaşayan bir dev goril vardır ve bu vahşi hayvan ansızın Ann’i ele geçirir. Ona aşkla bağlanır. Carl ve Ann’in yeni aşkı Jack Driscoll, birlikte ormanın derinliklerine girip King Kong’u ve Ann’i bulmak zorundadırlar. Üstelik onları türlü yaratıklar beklemektedir. Carl’ın aklına başka bir plan gelir. Hikaye Peter Jackson’un 1933 yapımı filmiyle aynıdır sadece, aynı yönetmenden gelen bu yeni versiyonda teknolojinin değişimi kayda değer bir biçimde gözler önüne seriliyor.

Buz Devri 3: Dinozorların Şafağı (2009)

Kaplanlara, avcılara ve eriyen buzullara kafa tutan kahramanlarımız bu sefer dinazorlarla karşı karşıya geliyor. Filmin maskotu olan fare Scrat cevzinin peşine düşerek bizi yine gülmekten kıracağa benziyor. Kahramanlarımız Sid, Manny ve Diego’ya ikinci filmde yer alan Ellie ve fareler, bu filmde de eşlik ediyor.

“Buz Devri” ve “Buz Devri: Erime Başlıyor”un sıfırın altında yaşayan kahramanları, mükemmel bir macera ile Buz Devri 3 – Dinozorların Şafağı’nda tekrar karşımızdalar.Scrat yine asla ele geçiremediği meşe palamudunun, (ve bu sefer belki aşkın da) peşindedir. Manny ve Ellie yavruları minik mamutun doğmasını beklemektedirler. Miskin Sid, bulduğu dinozor yumurtalarından çıkan yavrularla kendine geçici bir aile kura fakat bu, Sid için pek de iyi olmayacaktır.

Kılıç dişli kaplan Diego da arkadaşlarıyla ilişkisinde çok yumuşak bir tavır sergileyip sergilemediğini sorgulamaktadır. Ekip, Sid’i başına aldığı belalardan kurtarmak için çıktıkları yolculukta kendilerini birden gizemli bir yeraltı dünyasında bulur. Karşılaştıkları dinozorlar, aklını kaçırmış gibi duran değişik hayvan türleri, yeni bir bitki örtüsü ve tek gözlü, acımasız dinozor avcısı gelincik Buck ile heyecan dolu ve bir o kadar da eğlenceli bir maceranın ortasında kalırlar. Tarihin en cesur kahramanları Manny, Sid, Scrat, Scratiye, Diego, Buck ve arkadaşları başka hiçbir memelinin cesaret edemeyeceği yerlere gidiyor.

İyi Bir Dinozor (2015)

Milyonlarca yıl önce, dünyaya çarpan 10 kilometre çapındaki bir asteroit, dünyada yaşayan tüm dinozorların ölmesine neden oldu. Peki o asteroit, dünyaya hiç çarpmasaydı… Milyonlarca yıl önce yaşanan bu olay gerçekleşmemiş olsaydı, dinozorlar hala yaşıyor olabilirdi. Peki biz dinozorlarla birlikte yaşıyor olsaydık hayatımız nasıl olurdu? İyi Bir Dinozor filminin fragmanı için tıklayınız.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir