0 - 12 Ay Bebek Gelişimi

Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir?

Diş çıkarma belirtileri arasında ağrı, huysuzluk, uykusuzluk ve diş etinin kaşınması yer alır. Diş çıkarma dönemi, ilk bir yaş içerisinde gerçekleştiği gibi, bazı bebeklerde 3-4 aylıkken, bazılarında ise 12-16 ay arasında ilk dış çıkabiliyor. Diş çıkarma dönemi, genetik farklılıklara bağlı olarak ilk 1,5 yılda gerçekleştiği gibi, bebeklerin çoğu 6-7 ayda diş çıkarmaya başlıyor.

Bebeklerde diş çıkarma döneminin tamamlanması, yani 20 adet süt dişinin çıkması genellikle 27-36 ay arasında gerçekleşiyor. Diş çıkarma döneminde, bebekler huzursuzluk, uykusuzluk, beslenmeyi reddetme gibi belirtiler gösterebiliyor.

Diş çıkarma belirtileri
Diş çıkarma belirtileri

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri

Bebeklerde diş çıkartma, ağrı, salya akıtma, öksürük gibi fizyolojik belirtiler ile oluşabildiği gibi, huysuzluk, uykusuzluk gibi belirtiler de görülmektedir.

1. Öksürük

Öksürük, doğrudan bir diş çıkarma belirtisi değildir. Ancak diş çıkarma döneminde bebekler çok fazla salya akıttığından, boğazda biriken salya öksürüğe neden olabilir. Bunun yanı sıra, ilgiyi üzerine toplamak için de, bazı bebekler sürekli öksürebilir.

2. Ateş

Diş çıkarırken, bebeklerin ateşlenmesi sık rastlanan bir durumdur. Ancak bu durum, birkaç gün sürdüğü gibi, düşmeyen ateşin hastalık belirtisi olabileceği de unutulmamalı ve bu durumda doktora başvurulmalıdır.

3. Salya Akıtma

Diş çıkarırken, bebeklerin hemen hepsinde salya akıtma durumu gözlenebilir. Salya akıtma, özellikle diş çıkmaya başlarken sık görülür.

4. Yüzde Kızarıklık

Yanak ve çene bölgesinde kızarıklık bazı bebeklerde görüldüğü gibi, birçok bebekte görülmez. Diş çıkarma belirtileri arasında yer alan kızarıklık, birkaç hafta içerisinde azalır ya da tamamen yok olur.

5. İştahsızlık

İştahsızlık, bu dönemde bebeklerde yaygın olarak görülür. Diş etlerinin kaşıması ya da ağrıması, iştah kaybına yol açabilir. Bu dönemde bebeklerin sıvı ağırlıklı olarak beslenmesi, kilo kaybının önüne geçebilir.

6. Uykusuzluk

Diş çıkarma döneminde bebekler; ağrı, kaşıntı ya da huysuzluk nedeniyle uykusuz kalabilir. Genellikle diş etinde çok şiddetli ağrılar oluşmadığı gibi, bebeklerin uzun süre uykusuz kalması durumunda, doktora başvurmak gereklidir.

7. Diş Etinde Kanama

Diş eti kanaması bazı bebeklerde görülebildiği gibi, ağrıya da neden olur. Kanama görülmesi durumunda, diş etine ‘soğuk press’ yapmak (örneğin, buzdolabında bekletilmiş bir ıslak bez ile hafifçe bastırmak) ağrıyı dindirebilir.

8. Isırma

Isırma, doğrudan diş çıkarma belirtileri arasında yer almadığı gibi, diş kaşıntısına bağlı olarak gelişmektedir. Diş çıkaran bebeklerde, kaşıntı oldukça yaygın olduğu gibi, kaşıntıyı giderebilmek için oyuncaklarını, kaşığı ısırabilen bebekler, yakın temas kurdukları insanları da ısırmaya çalışabilir. Diş kaşıyıcılar ya da havuç, soğuk bir muz gibi yiyecekler verilmesi, çocukların ağız yoluyla enfeksiyon kapmasını ve diş etlerine zarar vermesini engeller.

9. Diş Etinde Şişme

Diş etinde şişme görülmesi son derece normal olduğu gibi, hemen her bebekte yaşanan bir durumdur. Diş çıkmak üzereyken, diş etinde şişme ve ağrı sıklıkla görülür.

10. Huzursuzluk

Diş çıkarma belirtileri arasında yer alan psikolojik sonuçlardan biri olan huzursuzluk bir çok bebekte görülür. Bebeklerin ağrıya ya da kaşıntıya bağlı olarak huzursuz davranışlar göstermesi son derece normal olduğu gibi, bu süreç bazı bebeklerde birkaç ay sürebilmektedir.

Bebeklerde diş çıkarma belirtileri, genetik etkiler ve gelişim düzeyi gibi etkenlere bağlı olarak farklılaşabildiği gibi, diş çıkarma döneminde görülen ve uzun süren farklılıklar için doktora başvurmak bebek sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır.

Bebeklerde diş çıkarma
Bebeklerde diş çıkarma

Bebeklerin Diş Çıkarma Döneminde Görülen Sorunlar

Bebeklerin diş çıkarma dönemi genellikle sancılı geçen bir dönemdir. Bebeğin, bu dönemden olumsuz etkilenmesini engellemek için ebeveynlerin dikkat etmesi gereken noktalar vardır.

Bebeklerin diş kökleri anne karnındayken oluşur. Genelde 6 aylıkken  diş çıkarmaya  başlar ve bu süreç 3 yaşına kadar uzar. Bebekler diş çıkarma döneminde bazı sorunlarla karşı karşıya kalır. Bu sorunlar başta  ağrı olmak üzere, öksürük, ateş, ishal olarak sıralanabilir.

Diş çıkarma dönemi her bebekte doğum zamanı, genetik özellikler, beslenme gibi faktörlere göre değişse de, diş çıkarma belirtileri birçok bebekte benzerlik gösterir. Çene ve başta ağrı, hafif ateş, ishal gibi durumlar, diş çıkarma belirtileri arasında yer aldığı gibi, bazı bebeklerde uzun süre boyunca belirtiler görülmeye devam edebilir. Bebeğin uyku düzeninin bozulmasına ve hırçınlaşmasına neden olan bu semptomların etkisini en aza indirmek için, ebeveynlerin çeşitli önlemler alması gereklidir.

Ağrı

Bebekler diş çıkarma döneminde yeni çıkan diş kökünün diş etineuyguladığı basınç nedeniyle ağrı duyabilir. Bu iltihaplara bağlı olarak bebeklerde ağrılar oluşur. Bebeklerde en çok ağrıya sebep veren dişler, azı dişleridir. Bu dönemde bebeğinizin dişlerini kaşıması için ona havuç verebilirsiniz.

Öksürük

Bebeğin salya miktarı çok ise, salyanın boğazda birikmesine bağlı olarak öksürük görülebilir. Bu dönemde dişin çıkacağı bölgede dişeti kabarmıştır. Bütün bu şikayetler dişlerin çıkması ile kaybolur.

Ateş

Diş çıkarma döneminde bazı bebeklerde hafif ateş görülebilir. 39 derecenin üzerindeki ateşlenmelerde, özellikle de ateşe öksürük, ishal, hızlı nefes alıp verme gibi başka bulgular eşlik ediyorsa, doktorunuza başvurmanız gereklidir.

İshal

Diş çıkarma döneminde bebekler fazla salya ürettikleri için ishal görülebilir.Eğer ishal bir günden uzun sürüyor, dışkılama sıklığı günde 7-8 i buluyorsa, kakasında kan, mukus varsa, doktorunuza başvurmalısınız.

Bebeklerinin diş çıkarma döneminde yaşadığı problemleri en aza indirmek isteyen ebeveynlerin, diş çıkarma döneminde bebeklerinin genel sağlığını korumaları için, bebeği yakından izlemeleri ve doktor kontrollerini aksatmamaları gerekir.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir