Hamilelik

Doğum Çatlakları Nasıl Geçer?

Karın ya da doğum çatlakları olarak bilinen çatlaklar, özellikle hamilelik döneminden sonra belirginleşir. Hızlı kilo artışı ve kilo kaybı durumunda ortaya çıkan çatlaklar, hamile kadınların doğumdan sonra yaşadığı sorunların başında gelir.

Doğum çatlakları, özellikle göbek ve bacak bölgesinde daha sık görülür.

Hamilelik döneminde yeterli beslenme, egzersiz, yeterli sıvı alımı ve vücut bakımı gibi koşullar tam olarak yerine getirilse dahi doğum çatlakları oluşabilir.

Karın ve basen bölgesinin hızlı bir şekilde büyümesi, hamileliğin ardından vücutta çatlaklar oluşmasına neden olduğu gibi, doğum çatlaklarını önleme yöntemleri ile azaltılabilir ve tamamen yok edilebilir.hamilelikte karın çatlağı

Doğum Çatlakları Nasıl Geçer?

Basen ve karın çatlakları başta olmak üzere, hamilelik nedeniyle vücutta oluşan çatlakları gidermek için hem hamilelik sırasında hem de doğumun ardından bazı yöntemler uygulamak gereklidir.

  1. Hamilelik sürecinde ve doğumdan sonra sıvı tüketimine dikkat edin. Günde en az 3 litre su tüketmek, vücudun nem oranını artırarak çatlak oluşumunu azaltır.
  2. Karın ve basen bölgesini düzenli olarak nemlendirin. Bunun için nemlendirici kremler kullanabilirsiniz.
  3. Hamilelik sürecinde, doğum çatlakları için önlem almak amacıyla düzenli şekilde egzersiz yapın. Egzersizleri doğumdan sonraki süreçlerde de düzenli şekilde tekrarlayın.
  4. Çok sıcak ya da çok soğuk su ile duş almayın. Normalden sıcak ya da soğuk su, cildinizin deforme olmasına neden olarak, çatlak oluşumunu hızlandırır. Bunun yerine ılık suyla duş almayı tercih edin.
  5. Gebelik sırasında, doğum çatlakları için önlem oluşturmak adına, doktorunuz tarafından tavsiye edilen gebelik kremlerini kullanın.
  6. Gebelik sürecinde göğüs, karın, koltuk altı, kalça ve basen bölgesinde oluşabilecek çatlaklar için önlem almak önemlidir. Doğum çatlakları oluştuktan sonra giderilmesi oldukça zordur. Bu nedenle, hamilelikte çatlaklara karşı önlem almanız ve bitkisel yağlar kullanarak düzenli olarak egzersiz yapmanız önemlidir.

doğum çatlakları nasıl geçerKarın Çatlakları Doğumdan Sonra Geçer Mi?

Göğüs ve karın çatlakları, hamilelikten sonra en fazla görülen çatlak türleri arasında yer alır. Vücutta oluşan çatlakları gidermek için kullanılan kremler olsa da, meydana gelen çatlakları gidermek hem uzun süre hem de düzenli olarak tedavi gerektirir. Bu nedenle hamilelik sürecinde çatlak oluşumu, düzenli kilo alma ve egzersiz yapma gibi yöntemlerle önlenmelidir.

Doğumdan sonra oluşan küçük ya da ince çatlaklar daha kolay geçer. Ancak nispeten kalın çatlaklar ya da karın ya da göğsün birçok bölgesinde görülen çatlakların giderilmesi oldukça zordur.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir