Bebek

Doğum Fotoğrafçılığı

Doğum sırasında yaşananları, doğum anını ve bebeğin dünyaya geldiği ilk anı fotoğraflamak hem bebeğin ailesi açısından hem de bebeğin sahip olacağı anı bakımından büyük önem taşıyor. Bu nedenle, doğum fotoğrafçılığı, son yıllarda giderek fazla doğum için kullanılıyor.

Dünyada olduğu gibi, Türkiye’de de doğum fotoğrafçıları ile daha fazla çalışılıyor. Doğum fotoğrafçısı genellikle doğum sancısı başladığında, bebeğin dünyaya geleceği hastaneye giderek, doğum öncesi, doğum sırası ve doğum sonrasını fotoğraflıyor.

Doğum fotoğrafları çekimi genellikle beş aşamadan oluşuyor:

 1. Doğumdan Önceki Hamilelik ÇekimiNormal Doğum

Doğumdan önceki hamilelik çekimi, anne dinlenirken ya da ayaktayken yapılabiliyor. Anneye ailenin diğer üyeleri de katılabiliyor. Bunun yanı sıra baba ve ailenin diğer üyeleri ile doktor ya da hemşireler de fotoğraflanabiliyor.

Hamilelik çekiminin yanı sıra, annenin beklediği oda, bebeğin geleceği odanın kapı süslemesi, misafirler için şeker ve çikolatalar ya da anneye gelen hediyeler de fotoğraflanabiliyor.

 1. Doğum Anı Fotoğraf ÇekimiYenidoğan Sünneti

 • Doğum anı fotoğraf çekimi, annenin doğuma hazırlanışından başlıyor. Anne doğuma hazırlanırken ve doğuma hazır hale geldiğinde fotoğraflanıyor.
 • Bebeğin doğum anı, rahimden çıkışı, doktorla ilk teması fotoğraflanıyor. Bu sırada anne ile baba doğum odasında bulunan baba da fotoğraflanabiliyor.
 • Bebeğin doğum anından sonra, göbek bağının kesilişi fotoğraflanıyor.
 • Annenin bebeği gördüğü ilk andaki tepkisi, doğum anı aşamasında büyük önem taşıyor. Bu nedenle, doğum fotoğrafçıları, bu anı çoğunlukla birden çok kez fotoğraflıyor.
 • Doğum anı fotoğraf sürecinde, bebeğin ilk ağlaması da fotoğraflanıyor.
 1. Doğum Sonrası Fotoğraf Çekimiyenidogan-sunneti-2

Doğum fotoğrafçılığı ile doğum sonrası fotoğraflarda, doğumun hemen ardından bebeğin hazırlanması sürecini kapsıyor. Bu süreçte;

 • Bebeğin yıkanma fotoğrafları,
 • Bebeğin boy ve baş çevresinin ölçülmesi,
 • Bebeğe ayak mühürü,
 • Bebeğin kilosunun ölçülmesi fotoğraflanıyor.
 1. Bebeğin Anne ve Aile ile FotoğraflarıYenidoğan bakımı

Bebeğin ölçümleri alındıktan ve bebek yıkandıktan sonra, bebek odasına gelirken ve geldikten sonra da fotoğraflanıyor. Bebeğin annesinin kucağındaki ilk fotoğrafı, bebeğin ailenin diğer fertleri ile fotoğrafları da bu süreçte çekiliyor.

Doğum fotoğrafçıları, doğum ve doğumun hemen ardından gerçekleşen sürecin yanı sıra, bebeğin eve gidiş sürecini de fotoğraflayabiliyor. Fotoğrafçı ile yapılan anlaşmaya göre, çekim aşamaları farklılık gösterebiliyor. Bu nedenle, doğum fotoğrafçısı tercihi yapmadan önce, fotoğrafçının çekim aşamaları hakkında bilgi almak önem taşıyor.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı