Hamilelik

Doğuma Hazırlık Eğitimi

Doğuma hazırlık eğitimi ile; anne adayı ve çiftlerin gebelik, doğum ve doğum sonrası döneme ilişkin doğru kararlar almaları ve bu dönemleri en güzel şekilde geçirebilmelerine yardımcı olmak amaçlanmaktadır.

Doğuma hazırlık eğitimi çiftleri doğuma ve anne-babalığa hazırlar. Ayrıca doğum eylemi, doğum ağrılarıyla baş etme ve doğum pozisyonları, doğumda destek, olası girişimler, solunum, ıkınma ve gevşeme egzersizleri, rahatlama teknikleri gibi eğitimler ile anne adayını ve eşini doğuma hazırlamaktadır.

Doğuma hazırlık eğitimi

Doğuma Hazırlık Eğitimi Teknikleri

Doğuma hazırlık sınıfları dünyada 1930 yıllarında başlamış ve etkinliği artarak günümüze kadar sürmüştür. Değişik dönemlerde farklı felsefe ve akımların etkisi ile Dick Read, Bradley, Leboyer, Lamaze yöntemi gibi doğuma hazırlık teknikleri popüler olmuştur. Özellikle Amerika ve Avrupa’da Lamaze tekniği etkin olmuştur.

Dünya Sağlık Örgütü, normal doğumun desteklenmesi, korunması ve iyileştirilmesinde bakıma ilişkin dört uygulama tanımlamıştır. Lamaze tekniğinde ise buna iki uygulama maddesi daha eklenmiştir.

  • Doğumun kendi kendine başlamasına izin verme
  • Doğum süresince yürüme, hareket etme ve pozisyon değiştirme
  • Doğumda anne adayına destek olacak sevdiği birinin (arkadaş, eş, doğum koçu) yanında olmasını sağlama
  • Tıbbi olarak gerekmedikçe müdahale etmeme
  • Sırt üstü doğum yapmaktan kaçınma ve ıkınmada bedenini izleme
  • Doğumdan sonra anne – bebek bağlanmasını sağlamak ve emzirmenin desteklenmesi için anne ve bebeği bir arada tutma.

Ülkemizde doğuma hazırlık eğitimlerinin (doğuma hazırlık sınıflarının) tarihi dünyada olduğu kadar eski değildir. Birkaç özel ve resmi kurumda bu eğitimler sistematik olarak verilmektedir. Son zamanlarda çiftlerin doğuma hazırlık eğitimlerine katılma isteği de gittikçe artmaktadır. Sağlık Bakanlığı’nın normal doğumu desteklemesi, bunu medya ve diğer kanallarla halka duyurması, ayrıca ebe ve hemşirelerin de düzenlenen eğitim programlarıyla bu konudaki görev, yetki ve sorumlulukları hususunda farkındalıklarının artırılması etkili olmuştur.

Doğuma hazırlık eğitimi

Doğuma Hazırlık Eğitiminde Neler Yapılır?

Doğuma hazırlık sınıflarında; üreme sistemi anatomisi, ağrı fizyolojisi, korkunun oluşumu, doğum eylemi ve sonrası etkili hormonlar, doğumda gevşemenin önemi, doğum eylemi ve evreleri, gerçek ve yalancı doğum ağrılar, doğum ağrısı ile baş etme yöntemleri, gevşeme teknikleri, ıkınma teknikleri, vajinal doğumdaki müdahaleler, epidural anestezi, sezaryen, bebek bakımı ve emzirme gibi konularda eğitim verilir.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir