Belirli Gün ve Haftalar

Dünya Çocuk Günü Tarihçe

Dünyada çocuk, uluslar arası bir konu olarak, ilk kez 1923’de İsviçre’nin Cenevre şehrinde ele alındı. Birçok ulus, bir araya gelip çocukların sorunlarını tartıştılar. Sonunda bazı ilkeler üzerinde birleştiler. Bunlar, “Cenevre Bildirisi” adıyla dünyada duyuruldu.

Böylece, Cenevre kentinde toplanan kırk ülkenin delegeleri Uluslararası Çocukları Koruma Birliği'ni kurdular. 1946 yılında dünya devletleri, bir araya geldi ve Cenevre’de benimsenen çocuk hakları ilkeni daha da genişlettiler.

Konu, 1946 yılında “Acil Yardım Fonu” olarak kurulmuş olan UNICEF’e devredildi. UNICEF , "Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu"nun kısaltılmış adıdır.

Birleşmiş Milletler Örgütü, 1954 yılında oybirliği ile ekim ayının ilk pazartesi gününü “Dünya Çocuk Günü” olarak kabul etti.

Bundan sonraki çalışmalar, Birleşmiş Milletler Örgütü içinde yürütüldü. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 1959 yılında daha iyi bir yaşam, mutlu bir çocukluk dönemi için “Çocuk Hakları Bildirisi”ni yayınladı.

Türk Çocuk Hakları Bildirisi de Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Bildirisi'nden yola çıkılarak hazırlanmıştır. Bu bildiri, 28 Haziran 1963 günü UNESCO Türkiye Milli Komisyonu 7. Genel Kurulunda kabul edilmiştir.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı