Çocuk Haberleri

Dünya Kadın Konferansı Women Deliver 2016

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da, 150 ülkeden 5 bin temsilcinin katılımıyla gerçekleştirilen Dünya Kadın Konferansı Woman Deliver kapsamında, kadınların ve kız çocukların maruz kaldığı ayrımcılıklar ve sorunlar ile çözüm önerileri ele alınıyor.women-deliver-2016

Women Deliver; hamile ve yenidoğan sağlığı, cinsiyet eşitliği, cinsel sağlık ve kadınların çalışma hayatına dair çözümler üretmeyi amaçlıyor. Her üç yılda bir düzenlenen konferansta, kurumun yaptığı çalışmalar, cinsiyet eşitsizliği ile ilgili raporlar ve hedefler ele alınıyor.

16 Mayıs ile 19 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Women Deliver 2016, dünyanın en büyük kadın konferansları arasında yer alıyor. Dünya genelindeki kadınların ve kız çocuklarının sağlık, eğitim gibi temel haklarının masaya yatırılacağı konferansta, 2030 yılı hedefleri de belirlenecek.

Dünya Genelinde Çocuk Yaşta Evlendirilmiş 700 Milyon Kişi Bulunuyor

Toplumsal cinsiyet eşitsizliğini oluşturan geleneksel yasaların önüne geçmeyi hedefleyen Woman Deliver kapsamında Thomson Reuters Vakfı, kadın hakları ile ilgili bilgiler de verdi. Vakfın ilettiği rapora göre, her 2 dakikada 1 kadın, hamileliğe bağlı sebepler nedeniyle hayatını kaybediyor. Bu ölümlerin yüzde 90’ı, gelişmekte olan ülkelerde meydana geliyor.

women-deliver-2016-2Thomson Reuters Vakfı tarafından iletilen bilgilere göre, her yıl 15 milyon kız çocuğu evlendiriliyor. Dünyada, her 2 saniyede bir, 1 çocuk evlendirilmiş oluyor. Dünyada 18 yaşından önce evlendirilmiş 700 milyon kişi bulunuyor. Çocukta yaşta evlendirilen 700 milyon kişinin, 200 milyondan fazlası ise 15 yaşından önce evlendirilmiş durumda. Çocuk yaşta evlilik, kız çocukların eğitim, çalışma, toplumsal yaşam gibi haklarından mahrum edilmesine yol açtığı gibi, hamilelik sürecindeki ölüm oranını da artırıyor.

 

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.