Çocuk Kulübü

Dünya Kız Çocukları Günü

Dünya Kız Çocukları Günü, 11 Ekim’de kutlanıyor. Birleşmiş Milletler, Dünya Kız Çocukları Günü’nü 2012 yılında ilan etti. Kız çocukları için özel bir gün kutlanmasının nedeni ise, ayrımcılıkların önüne geçmek ve kız çocuklarını cesaretlendirmek.

Neden Erkek Çocukları Günü Yok

Erkek çocukları için de özel bir gün olsa, oldukça eğlenceli olurdu. Ancak kadınların, yanlış algılar ve eğitim yetersizliği gibi nedenlerden dolayı toplum içerisinde dezavantajlı olması (erkeklerle aynı imkanlara sahip olmaması) nedeniyle, kız çocukları için özel bir gün ilan edildi. Bu günün amacı, kız çocuklarının eşit şartlara sahip olmasını sağlamak.

kiz-olmakAyrımcılık Ne Demek? Kız Çocukları Nasıl Ayrımcılığa Uğruyor?

Ayrımcılık, toplumdaki bazı insanların ya da grupların diğerleriyle eşit haklara sahip olmamasıdır. Bunlara dezavantajlı gruplar da denebilir. Örneğin bacaklarını kullanamayan bir insanı, sadece engelli olduğu için işe almamak ayrımcılıktır. (Bedensel engelli bireyler, genellikle çağrı merkezi, müşteri temsilcisi gibi işlerde kolaylıkla çalışabilir.)

Erkek çocukları okula gönderip, kız çocukları göndermemek de buna örnek gösterilebilir. Kız çocuklarının nasıl ayrımcılığa uğradığını anlayamadıysan, istatistikler sana yardımcı olabilir.

  • Erkeklerin internete ulaşımı, kadınların internete ulaşımından %30 daha fazla. Yani internet kullanan 10 kişiden yalnızca 3’ü kadın.*
  • Ortaokuldan mezun olan yaklaşık 40 bin kız çocuğu, liseye gönderilmiyor.*

Genellikle eğitimle ilgili olan bu ayrıcalıklardan başka sorunlar da var. Mesela, kız çocukları genellikle ev işleri ile ilgilenmek zorunda kalıyor. Erkek çocuklarına ise genelde böyle görevler verilmiyor. Bu nedenle, kız çocukları daha az sosyalleşiyor ya da bilim, sanat gibi kendisini ve toplumu zenginleştirecek çalışmalarla ilgilenecek daha az zamanı oluyor.

Bu durum tüm kız çocukları için geçerli değil. Ancak Türkiye’de ve dünyada, kız çocukların çoğu toplum içerisinde ayrımcılığa uğruyor. İşte bunun için de Dünya Kız Çocukları Günü kutlanıyor. Bu günün amacı, kız çocuklarının eşit şartlara sahip olmasını sağlamak. Eğer kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olmasını sağlayabilirsek, dünya çok daha güzel bir yer olmaz mı?

Dünya Kız Çocukları GünüNeler Yapabilirsin? Dünyayı Değiştirebilir misin?

Dünya Kız Çocukları Günü’nde birçok etkinlik yapılıyor. Özellikle toplumu bilinçlendirmek için, toplantı ve söyleşiler düzenlenebiliyor. Sen de Dünya Kız Çocukları Günü’nde; aileni, arkadaşlarını ve çevrendeki insanları bilinçlendirebilirsin. Kız çocuklarının da, erkek çocukları gibi eğitim alma, çalışma, sanat ve bilim etkinliklerine katılma gibi hakları var. (Haklarını öğrenmek için şu yazıya bakabilirsin: Çocuk Hakları Sözleşme Maddeleri)

Kız çocuklarının erkek çocukları ile eşit haklara sahip olması senin elinde. Bu konuda çalışmak için kız ya da erkek olman fark etmez. Eğer bilinçli bir birey olursan, çevreni de bilinçlendirirsin. Böylece kız çocukları, dünyanın her yerinde, erkek çocukları ile eşit haklara sahip olabilir. Bütün çocukların sokakta istedikleri kadar oyun oynadığı, eğitim hakkından eşit olarak yararlandığı, zorla evlendirilmediği, ihmal ve istismar edilmediği bir dünya düşün. Çok daha güzel olmaz mıydı? Bunu sağlamak için, işe herkese 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü hakkında bilgi vererek başlayabilirsin.

(*EğitimSen’in Cinsiyetçilik ile İlgili Raporu – https://cicicee.com/egitimsen-cinsiyetcilik-kiz-cocuklarin-egitimine-engel-oluyor/)

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir