CiciPedia

Dünya Oyun Oynama Günü

Dünya Oyun Oynama Günü fikri, Güney Koreli doktor Freda Kim tarafından başlatılmış olan ve çocukların istedikleri gibi oyun oynamaları amacıyla kutlanan bir gündür. İlk olarak 1999 yılında kutlanmaya başlanan Dünya Oyun Oynama Günü dünyanın birçok bölgesinde çocuklar için en önemli günler arasında yer almaktadır.

Geleneksel Türk Oyunları

Dünya Oyun Günü kapsamında, teknolojik oyunlar arka planda kalır ve geleneksel oyunlar ile çocukların sosyalleşme imkanı bulduğu oyunlar öne çıkar.

Türkiye’de Dünya Oyun Oynama Günü kapsamında; saklambaç, yakartop, yerden yüksek, ip atlama gibi oyunlar oynanır. Bunun yanı sıra üç taş, medil kapmaca, yedi piramit, eski minder, yağ satarım bal satarım gibi oyunlar da en çok bilinen geleneksel Türk sokak oyunları arasında yer alır.dunya-oyun-oynama-gunu

Çocukların Sosyalleşmesini Sağlayan Oyunlar

Geleneksel oyunların yanı sıra, çocukların bir araya gelerek oynadığı oyunlar ile de Dünya Oyun Günü kutlanır. Son yıllarda teknolojinin gelişmesi ve video oyunlara olan ilginin artması nedeniyle çocukların tek başlarına oyun oynama alışkanlığını değiştirmek amacıyla sosyalleşebilecekleri oyunlara yönelmeleri önemlidir.

28 Mayıs Dünya Oyun Günü

Her yıl 28 Mayıs’ta kutlanan Dünya Oyun Günü kapsamında kültür sanat merkezleri, alışveriş merkezleri, eğitim kuruluşları, belediyeler başta olmak üzere birçok kurum ve kuruluş etkinlik düzenleyerek, çocukların oyun oynamasını teşvik etmektedir.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.