CiciPedia

Dünya Şiir Günü

21 Mart, UNESCO tarafından 1999 yılında Dünya Şiir Günü olarak kabul edilmiştir. Hem evrensel hem de ulusal değerleri vurgulamak ve farkındalık yaratmak amacıyla UNESCO tarafından kabul edilen Dünya Şiir Günü, dünyanın birçok bölgesinde farklı etkinlikler ile kutlanmaktadır.

dunya-siir-gunuŞiirin sorguladığını ve bu nedenle çeşitlilik yarattığını vurgulayan UNESCO tarafından kabul edilen Dünya Şiir Günü kapsamında; şiir okuma, şiir yazma ve yayınlamaya teşvik eden etkinlikler gerçekleştirilmektedir.

Türkiye’de Dünya Şiir Günü kutlamaları için birçok kuruluş etkinlikler yapmaktadır. İlköğretim okulları ve liseler ile üniversiteler, Yazarlar Sendikası ve belediyeler başta olmak üzere birçok kurum ve kuruluş Dünya Şiir Günü için kutlamalar yapmaktadır.

Düz yazıdan farklı olarak, duyguları daha coşkun bir şekilde anlatma özelliğine sahip olan şiir, aynı zamanda duyguları harekete geçirme noktasında da büyük öneme sahiptir. Dünya Şiir Günü kutlamaları yapılırken de şiirin bu özelliğinden faydalanılmaktadır.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.