CiciPedia

Dünya Su Günü (22 Mart)

Dünya Su Günü, doğal su kaynaklarının önemine dikkat çekmek ve temiz su kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla her yıl 22 Mart tarihinde kutlanır.

Dünya Su Günü, 1993 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından kabul edilmiştir. Bu tarihten beri, Türkiye gibi Birleşmiş Milletler ülkeleri tarafından her yıl 22 Mart tarihine kutlanmaktadır.

Dünya Su Günü ve Önemi

Su, yaşamımızın vazgeçilmez bir öğesidir. Dünyadaki su kaynakları sınırlı olduğundan, suyun bilinçsiz kullanımı tüm canlıların hayatını tehdit eder. Bu nedenle, su kullanımının bilinçli olarak gerçekleştirilmesi, su israfının önlenmesi ve temiz su kaynaklarının korunması oldukça önemlidir.

Dünyanın birçok bölgesinde, insanlar temiz su kaynaklarına ulaşamadığı için hayatını kaybetmektedir. Su kaynaklarının tükenmesi, çölleşmeyi beraberinde getirir. Bu da milyonlarca canlı türünü, yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bırakır. Su israfının önlenmesi, su kaynaklarının doğru ve etkili kullanımı, yaşamın devamı için vazgeçilmez bir koşuldur.

22 Mart Dünya Su Günü

Su İsrafını Azaltmak için Ne Yapılmalıdır?

Su israfını azaltmak için, su kaynaklarının kullanımında bilinçli hareket etmek şarttır. Gereksiz yere su kullanmak, varolan su kaynaklarını kirletmek, su israfına yol açar. İsrafı önlemek ve suyun doğru kullanımını sağlamak için yapılması gerekenler şöyledir:

  1. Deniz, nehir, göl gibi su kaynaklarını temiz tutmak,
  2. Gereksiz su kullanımı önlemek (Dişlerimizi fırçalarken suyu kapatmak)
  3. Temizliği daha az su kullanarak yapmak (Arabaları yıkarken suyu hortumla değil, kovayla kullanmak)
  4. Musluklarda sızıntı olup olmadığını düzenli olarak kontrol etmek,
  5. Duş alırken, süreyi gereksiz yere uzatmamak,
  6. Tuvaletlerde tasarruflu sifonlar kullanmak,
  7. Bulaşıkları yıkarken, suyu gereksiz kullanmamak,

Su israfını önlemek için, suyun doğru kullanımını hayatımızın her alanına yaymak ve bunu bir davranış biçimi haline getirmek gereklidir.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.