CiciPedia

Dünya Tuvalet Günü

Dünya Tuvalet Günü, sağlık ve hijyen konularında farkındalığı artırmak için, Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilmiştir. Dünya Tuvalet Günü, her yıl 19 Kasım’da dünya genelinde kutlanmaktadır.Dünya Tuvalet Günü

Dünya Tuvalet Günü Neden Kutlanır?

Dünya Tuvalet Günü’nün amacı, her insanın tuvalet ihtiyacını yeterli şartlarda giderebilmesini sağlamak ve sağlık koşullarını muhafaza etmektir.

Milyonlarca İnsan için Tuvalet Hala Lüks

Birleşmiş Milletler verilerine göre, 2 milyardan fazla insan, tuvalet ihtiyacını yeterli şartlarda gideremiyor. Dünya nüfusunun yaklaşık üçte birine denk gelen bu sayı, milyarlarca insanın sağlıksız koşullarda olduğunu gösteriyor. Taşralarda ve şehirlerdeki gecekondularda, yeterli tesisat bulunmadığı için, insanlar kanalizasyon tesisatı bulunmayan açık alanlarda tuvalet ihtiyaçlarını gidermek zorunda kalıyor.

Tuvalet eğitimKanalizasyon Sistemleri Yaşamsal Açıdan Önem Taşıyor

Dünya Tuvalet Günü’nün amacı, yalnızca insanların yeterli koşullarda tuvalet ihtiyaçlarını giderebilmeleri değil. Gelişmemiş ülkeler ya da gelişmekte olan ülkelerin birçoğunda, kanalizasyon atıkları ve foseptikler arıtılmadan temiz sulara karışıyor. Bu durum ise, içme sularının kirlenmesine neden oluyor. Tahminlere göre, hijyen eksikliği ve kirli içme suları nedeniyle, günde yaklaşık 5 bin çocuk hayatını kaybediyor.

2001 yılında, Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilen ve her yıl 19 Kasım’da kutlanan Dünya Tuvalet Günü kapsamında, her insanın tuvalet ihtiyacını gidereceği hijyenik şartlara sahip olması ve kanalizasyon sularının temiz sulara karışmasının engellenmesi hedefleniyor.

2 Yorum

2 Yorum

 1. hatice Öztürk

  19 Kasım 2015 at 13:23

  Bi tuvaletimiz olduğu için çok şanslıyız boşaltım sağlık için çok önemli evinde boşaltım yapabilen tuvaleti olan herkes çok zengin bence

  • Editor

   20 Kasım 2015 at 17:39

   🙂 Kesinlikle 🙂 @HaticeÖzturk

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.