CiciPedia

Dünyanın Döndüğünü Neden Hissetmeyiz?

Bir arabanın ya da uçağın içindeyken, uçağın hareket ettiğini dışarıya bakarak anlarız. Eğer otomobille düz bir yolda ilerliyorsak ya da uçak sarsıntısız bir şekilde yoluna devam ediyorsa, yer değiştirdiğimizi hissetmeyiz. İçinde bulunduğumuz taşıtın içindeki eşyalar da sabit kalır. Örneğin otomobildeysek, koltuklar hareket etmez ya da otomobil camları yerinden kımıldamaz.
dunya-donusu

Dünya’nın dönüşü de tam olarak böyledir. Dünyanın üzerinde olduğumuz için biz bu dönüşü fark etmeyiz. Uçağın hareket ettiğini anlamak için nasıl camdan dışarı bakmamız gerekiyorsa; Dünya’nın hareket ettiğini anlamak için de uzaya bakmamız gerekir. Güneş’in, yıldızların ve Ay’ın yer değiştirmesinin sebebi, Dünya’nın hareket etmesidir.

Dünya Kendi Çevresinde ve Güneş’in Çevresinde Döner

Dünya kendi çevresinde büyük bir hızla döner. Dünyanın çevresi yaklaşık 40 bin kilometredir. Dünya, kendi etrafındaki dönüşünü yaklaşık 24 saatte tamamlar. Dünya’nın hızını bulabilmek için 40 bin kilometreyi 24’e bölmemiz gerekir. Bunun sonucu 1 700 kilometredir. Yani dünya, saatte yaklaşık 1700 kilometre hızla kendi etrafında döner.

Dünya Güneş sistemi içerisinde, Güneş’in etrafında ise saatte 10 724 kilometre hızla döner. Yani, Dünya bir yılda tam 94 milyon kilometre yol alır.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.