Çocuk Kulübü

Dünyanın En İlginç Hayvanları

Dünyada 8 milyondan fazla canlı türü bulunuyor. Bu canlılardan birçoğu böcek, deniz canlıları sinek ya da gözle görülemeyen canlı türü. Bununla birlikte dünyada binlerce memeli hayvan türü bulunuyor. Görünüş, yaşama şekli ya da her ikisi bakımından da diğer canlılardan farklı olan dünyanın en ilginç hayvanları arasında balonlu fok, Proboscis Maymunu, pigbutt solucanı gibi canlılar bulunuyor.

  1. Proboscis Maymunu

 

En ilginç özelliği uzun burnu olan Proboscis maymunu, Asya kıtasında yaşar. 7-8 cm uzunluğunda burnu olan Proboscis Maymunu, burunlarını çiftleşmek için de kullanır. Aynı zamanda tehlike anında uyarı vermek için de burunlarını kullanırlar. Burunlarının içini kanla doldurarak, çıkardıkları sesi daha gür hale getirirler.

Proboscis maymunları ortalama 70 cm boyunda ve yaklaşık 20-25 kg’dır. Genellikle Asya kıtasında yer alan Borneo’da yaşayan Proboscis Maymunu, nesli tükenmekte olan canlılardan biridir.

  1. Kel Uakari

Dünyanın en ilginç hayvanları arasında yer alan Kel Uakari, Güney Amerika’da yaşayan bir maymun türüdür. Kel Uakari maymunu, kırmızı bir yüz ve belirgin yüz hatlarına sahiptir. Genellikle suya yakın olan alanlarda yaşar ve diğer maymun türleri ile benzer beslenme alışkanlıkları gösterirler.

Yüzlerinin bu kadar kırmızı olması, onların sağlıklı olduğu anlamına gelmektedir. Yüzleri daha açık renkte olan Kel Uakari maymunları da olduğu gibi, bu maymunlar hasta ya da yetersiz beslenmektedir.

  1. Balonlu Fok

Yüzlerinde bulunan balonları ile dünyanın en ilginç hayvanlarından biri olan balonlu foklar, Atlantik’te yaşar. Beslenmek için sıklıkla suya giren foklar, burunlarının üzerinde bulunan balonu çiftleşmek için ya da düşmanlarını korkutmak için kullanırlar.

3 metreye kadar uzayabilen ve ağırlığı 400 kiloyu bulabilen balonlu foklar, suda geçirdikleri zamanda da balonlarını şişirip indirirler.

  1. Tarsiyer

Kocaman gözlere sahip olan tersiyer, en ilginç hayvanlar arasında yer alıyor. Gözbebekleri beyinlerinden daha büyüktür. Kocaman gözleri başlarının büyük kısmını kaplar. Tersiyerlerin bir burnu ve küçük bir ağzı vardır. Kulakları büyük olduğu gibi, parmakları da uzundur.

Ellerini iyi kullanan tersiyer hayvanı, sıçrama ve tırmanma konusunda da çok yeteneklidir.

  1. Parmak Maymun

Dünyanın en küçük maymun türü olan parmak maymun, en ilginç hayvanlar arasında bulunuyor. Boyu ortalama 30 santimetreye kadar uzayan parmak maymunlar, genellikle siyah renklidir. Ortalama olarak 12-13 yıl yaşarlar. 150 gam ağırlığında olan bu maymunlar, bir yetişkin parmağı boyundadır.

Dünyanın en ilginç hayvanlarından biri olan parmak maymunlar Güney Amerika’da yaşar. Peru, Ekvator, Kolombiya yaşam alanları arasında yer alır. Ancak son derece sevimli ve küçük olmaları nedeniyle, parmak maymunlar evcilleştirilmekte ve doğal yaşam alanlarından koparılmaktadır.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.