Çocuk Gelişimi

e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi Nasıl Kullanılır?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2007 yılında kullanıma açılan Veli Bilgilendirme Sistemi, öğrencilerin tüm bilgilerine anlık olarak ulaşılmasını sağlamasına karşın, birçok veli tarafından verimli kullanılamıyor. Veli Bilgilendirme Sistemi kullanımı oldukça basit olduğu gibi, e-okul sisteminde birçok bilgi takip edilebiliyor.

e-okul

Veli Bilgilendirme Sistemi

Öğrencilerin; devamsızlık, diploma notu, sınav tarihleri, karne notları, nakil bilgisi, proje bilgileri, sınav tarihleri gibi bilgilerini anlık olarak takip edebilmesini sağlayan Veli Bilgilendirme Sistemi’ni kullanabilmek için öğrencinin bilgilerinin velilerde bulunması gerekiyor.

E-okula giriş yapabilmek için; öğrencinin TC Kimlik Numarası, okul numarası, sınıfı ve şubesi gibi bilgiler ile nüfusa kayıtlı olduğu yer, cilt no gibi bilgilerin yanıtlanması gerekiyor.

E-Okul ile Hangi Bilgilere Ulaşılabilir?

2007 yılından bu yana kullanımda olan e-okul Veli Bilgilendirme Sistemi ile öğrencinin devamsızlık durumu listesine, not durumuna, proje ödevlerine, haftalık ders programına, karne ve diploma notlarına erişilebiliyor. Veliler, e-okul aracılığı ile okuldan alabilecekleri tüm bilgilere online olarak erişebiliyor.

E-Okul Veli Mobil Bilgilendirme Sistemi

Milli Eğitim Bakanlığı e-okul sistemi kapsamında, sms ile de bilgilendirme yapıyor. Devamsızlık durumu, sınav tarihleri, sınav sonucu, proje ödevi, karne notu ve diploma notu için sms bilgilendirmesi yapan e-okul için, aylık üyelik 2 TL. Her sorgulama ise 1 TL olarak ücretlendiriliyor. Velilerin sms aracılığı ile bilgi almak için öğrencinin TC Kimlik Numarası’nı yazarak 8383’e göndermesi gerekiyor.

Devamsızlık için: “DEVAM TC KİMLİK NUMARASI”

Sınav tarihleri için: “SINAVTARIH TC KİMLİK NUMARASI”

Sınav sonuçları için:”SINAVNOT TC KİMLİK NUMARASI”

Proje ödevleri için: “PROJE TC KİMLİK NUMARASI”

Karne notu için: “KARNE TC KİMLİK NUMARASI”

Diploma notu için: “DIPLOMA TC KİMLİK NUMARASI”  yazarak 8383’e gönderilmesi gerekiyor.

E-Okul Mobil Uygulama

E-okul Veli Bilgilendirme Sistemi için, akıllı telefon uygulamaları da bulunuyor. Velilerin mobil aracılığı ile e-okul bilgilerine erişebilmeleri amacıyla geliştirilen proje ile Android 2.1 ve üstü cihazlar ile iOS 7.0 sürümü ve üstü cihazlar uygulamayı kullanabiliyor.

 

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.